Kırgızistan'da Dunganlar
Dungans in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 969675
  2. Yazar: SAGIPA SUIUMBAI KYZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Kırgızistan, Orta Asya'daki en yoğun Dungan nüfusuna ev sahipliği yapması bakımından bölgenin önemli çok kültürlü coğrafyalarından biridir. Çin'in kuzeybatısından 19. yüzyılın sonlarında Kırgızistan'a göç eden Dunganlar, hem Müslüman kimliklerini hem de Çin kültürel unsurlarını bir arada koruyarak özgün bir toplumsal yapı geliştirmişlerdir. Bu çalışmanın amacı; Dungan toplumunda tarih, din, dil ve kültür bağlamında şekillenen geleneksel örf, âdet, inanç ve uygulamaları ortaya koymaktır. Özellikle hayatın çeşitli safhalarına ilişkin (doğum, düğün, ölüm, ibadet anlayışı) inanışlar ve uygulamalar incelenerek, Dungan kültüründeki İslamî etkiler ile Çin kültürel unsurlarının sentezi değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın verileri, görüşme yaptığımız Dunganlardan elde edilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği kullanılmış ve veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Dunganlar, Çin'deki baskılardan kaçıp Orta Asya'ya göç ettikten sonra, özellikle tarım ve ticaret alanlarında başarılı olmuşlardır. Sosyo-kültürel açıdan İslam'ın ve geleneksel değerlerin güçlü bir etkisi altında kalarak, yerel halklarla barışçıl ilişkiler kurmuşlar ve kimliklerini koruyarak topluma entegre olmuşlardır. Bu çalışma sonucunda Kırgızistan Dunganlarının inanç sisteminde hem İslam'ın kurumsal yapısının hem de Çin kökenli bazı kültürel izlerin iç içe geçtiği özgün bir kimlik yapısı tespit edilmiştir. Bu durum, Dunganların bir yandan dini kimliklerini korurken diğer yandan tarihsel köklerini de yaşattıklarını göstermektedir. Ayrıca içinde bulundukları Kırgız toplumunun etkisiyle İslamî pratiklerde Sünnileşme eğiliminin zamanla güçlendiği gözlenmiştir. Çin kökenli olmalarına rağmen İslam inancını merkezde tutan Dunganlar, hem kültürel farklılıkları hem de dini kimlikleri ile Kırgızistan'ın çok kültürlü yapısında kendilerine özgü bir yer edinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan is one of the important multicultural regions in Central Asia due to hosting the largest Dungan population in the area. The Dungans, who migrated from northwest China to Kyrgyzstan in the late 19th century, developed a unique social structure by preserving both their Muslim identity and Chinese cultural elements together. The purpose of this study is to reveal the traditional customs, traditions, beliefs, and practices shaped within the Dungan society in the context of history, religion, language, and culture. Beliefs and practices related to various stages of life (birth, wedding, death, and religious worship) are examined, and the synthesis of Islamic influences with Chinese cultural elements in Dungan culture is evaluated. The data for this research was obtained from interviews conducted with Dungans. The interview technique, one of the qualitative research methods, was used, and the data were analyzed through content analysis. After fleeing oppression in China and migrating to Central Asia, the Dungans have particularly succeeded in agriculture and trade. Socio-culturally, they remained under the strong influence of Islam and traditional values, established peaceful relations with local communities, and integrated into society while preserving their identity. As a result of this thesis, it was determined that the belief system of the Dungans in Kyrgyzstan reflects a unique identity structure in which both the institutional framework of Islam and some cultural traces of Chinese origin are intertwined. This situation shows that while preserving their religious identity, the Dungans also keep their historical roots alive. Moreover, it has been observed that, influenced by the Kyrgyz society they live in, there is a growing tendency towards Sunni practices within Islamic rituals over time.