Görüntü dönüşümlerinin enerji sıkıştırma kabiliyetlerinin ölçülmesi
Measurement of the image transforms energy compression capability
- Tez No: 96969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL SEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
HI ÖZET Dönüşümlerin öneminin anlaşılabilmesi için, dönüşümlerin görüntü sıkıştırmadaki yerinin ve dönüşüm kodlama tekniğinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu araştırma,“ hangi dönüşüm kullanılmalı? ”sorusuna bir yanıt verebilmek amacıyla yapılmıştır. 512x512 piksel boyutlarında değişik görüntü dosyalarım, değişik boyutlardaki vektörleriyle ve bilinen dönüşüm yöntemleriyle sıkıştırdıktan sonra çeşitli kriterlere göre dönüşüm metodunun uygunluğunu gösteren bir sonuç elde edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, istenen görüntü dosyasında, istenen büyüklükte, istenen dönüşüm yönteminin uygulanabileceği bir program yazılmış ve dönüşümün kalitesini belirleyecek bir ölçme yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem, sıkıştırma sonucunda atılabilecek veri sayısının dönüşüm tipine göre değişiminin gözlemlenmesini temel almaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Transform methods are widely used in the image compression. The transform type is important for the performance of the compression. In order to understand importance of the transforms in the image compression, transform coding technique must be well known. This study analyses different types of transforms. 512x512 images are compressed by using different sizes of vectors. Results are compared according to various criterias. In this study, a software program was written to the desired image file in desired vector size by using the desired transform method. For this program a process was developed to determine the quality of the transform. This process determines the number of pixels that can be discarded for each transform type.