Evlilik doyumunun yordayıcısı olarak temel psikolojik ihtiyaçlar ve sosyal medya bağımlılığı
Basic psychological needs and social media addiction as predictors of marital satisfaction
  1. Tez No: 969724
  2. Yazar: CANSEL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada evlilik doyumu ile temel psikolojik ihtiyaçlar ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki yordayıcı ilişki incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 yılları arasında Ankara ilinde ikamet eden 581 evli birey (381 kadın, 200 erkek) oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Doyumu Ölçeği, Evli Bireyler için Temel Psikolojik İhtiyaçların Doyumu Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Temel psikolojik ihtiyaçlar ve sosyal medya bağımlılığı değişkenlerinin evlilik doyumunu yordama gücünü belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki doğrusal ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Gruplar arası farklılıkları belirlemek amacıyla cinsiyet değişkeni için bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla kategoriye sahip değişkenler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Parametrik test varsayımlarının karşılanmadığı ve grup büyüklükleri arasında anlamlı farkların bulunduğu durumlarda ise Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Bulgular temel psikolojik ihtiyaçların evlilik doyumunun güçlü ve anlamlı bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık sosyal medya bağımlılığının evlilik doyumu üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Evlilik doyumu ile temel psikolojik ihtiyaçların tüm alt boyutları (sevgi–ait olma, güç, özgürlük ve eğlence) arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Evlilik doyumu ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Temel psikolojik ihtiyaçlar ile sosyal medya bağımlılığı arasında ise düşük düzeyde, negatif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Evlilik doyumu flört süresi ile pozitif; yaş, evlilik süresi, çocuk sayısı ve günlük sosyal medya kullanım süresi ile negatif yönde anlamlı ilişkiler göstermiştir. Eş ile tanışma biçimine göre yüz yüze tanışarak evlenen bireylerin evlilik doyumları görücü usulüyle evlenen bireylere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Çalışma durumu açısından yapılan karşılaştırmalarda özel sektör çalışanlarının evlilik doyumlarının kamu çalışanları ve çalışmayan bireylere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Diğer yandan evlilik doyumu; cinsiyet, bireyin ve eşin eğitim düzeyi, kullanılan sosyal medya platformu ve kullanım amacına göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırmada ayrıca temel psikolojik ihtiyaçlar ve sosyal medya bağımlılığı; demografik değişkenler, evlilik özellikleri ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları açısından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the predictive relationships between marital satisfaction, basic psychological needs, and social media addiction. A relational research design was employed. The sample consisted of 581 married individuals (381 women and 200 men) residing in Ankara during the 2024–2025 period. Data were collected using the Personal Information Form, the Marital Satisfaction Scale, the Satisfaction of Basic Psychological Needs Scale for Married Individuals, and the Social Media Addiction Scale. Multiple linear regression analysis was conducted to determine the predictive power of basic psychological needs and social media addiction on marital satisfaction. The linear relationships among variables were examined using Pearson product-moment correlation analysis. To identify group differences, independent samples t-tests were used for the gender variable, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for variables with three or more categories. When parametric assumptions were not met and group sizes differed significantly, the Kruskal–Wallis H test was employed. The findings revealed that basic psychological needs were a strong and significant predictor of marital satisfaction. In contrast, social media addiction did not significantly affect marital satisfaction. Positive and significant relationships were observed between marital satisfaction and all subdimensions of basic psychological needs (love–belonging, power, freedom, and fun). No significant relationship was found between marital satisfaction and social media addiction. A low-level, negative, and significant relationship was identified between basic psychological needs and social media addiction. Marital satisfaction was positively associated with the length of the dating period and negatively associated with age, duration of marriage, number of children, and daily time spent on social media. Regarding how participants met their spouses, those who married after meeting face-to-face reported significantly higher marital satisfaction than those in arranged marriages. In terms of employment status, individuals working in the private sector reported higher marital satisfaction than public sector employees or unemployed individuals. No significant differences in marital satisfaction were observed based on gender, the educational level of the individual or their spouse, the social media platform used, or the purpose of social media use. Furthermore, basic psychological needs and social media addiction were also examined in relation to demographic variables, marital characteristics, and social media usage habits.