Dijital kültürün risk toplumunda kişilerarası iletişim: Arkadaşlık ilişkileri üzerine bir değerlendirme
Interpersonal communication in the risk society of digital culture: An assessment of friendship relationships
- Tez No: 969742
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Halkla İlişkiler, Communication Sciences, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Kültür, toplumun ve insanların değerlerini, tutumlarını, davranışlarını ve sosyal ilişkilerini biçimlendirmektedir. Teknik ve teknolojik gelişmenin sonucu olarak yeniçağın kültür formu olarak dijitalleşme toplumsal alanı da kökten şekilde dönüştürmüş dahası iletişim ve ilişki biçimlerini derinden etkilemiştir. Özellikle arkadaşlık ilişkileri düşünüldüğünde dijitalleşmenin bu yeni kültürü içinde fırsatlar kadar riskleri de barındırmaktadır. Bu bağlamda günümüzün risk toplumu bireylerin arkadaşlık ilişkilerini izlenme, gözetim, dijital kimlik aldatmaları gibi risklere göre yeniden dönüştürdüğü ilişkiler haline gelmiştir. Dijital riskler, arkadaşlık ilişkilerinde daha soyut, algılanamayan ve görünmez bir yapıya dönüşmektedir. Bu riskler, bireylerin arkadaşlarıyla olan iletişimlerini güvenli gördükleri alanlarda sürdürmeye iterken diğer yandan da bu alanları tehdit etmektedir. Bu doğrultuda araştırma, Trabzon Üniversitesi'nde eğitim gören Türk ve uluslararası öğrencilerin arkadaşlık ilişkilerindeki deneyimlerini dijital kültür ve risk toplumu üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma nitel olarak yapılandırılarak derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturularak 8 Türk ve 8 uluslararası öğrenciler olmak üzere 16 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler Maxqda programında fenomenolojik desende tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular Türk ve uluslararası öğrencilerin arkadaşlık deneyimlerinde benzerlikler olsa da daha çok anlamlı farklılıkların bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgularda incelenen iki boyuttan biri olan dijital kültürün etkilerinde, Türk katılımcılarda arkadaşlarına yönelik bireysel mesafelerini koruma, dijital kimlikleri ve öz kimlikleri arasında farklı olması şeklindeyken, uluslararası katılımcılarda dijital kimlikleri ve öz kimlikleri arasında daha az fark bulunmakla beraber arkadaşlarıyla iletişimlerinde hissettikleri dijital kırgınlıklar daha fazladır. Bulgularda araştırılan diğer boyut olan risk toplumunda ise katılımcıların hepsinin dijital risklerin farkında olduğu sonucu ortaya çıkmakla birlikte Türk katılımcılar dijital risklere daha tedbirli yaklaşmakta, uluslararası öğrenciler ise riskleri tecrübeleri bağlamında konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture shapes the values, attitudes, behaviors and social relations of society and people. As a result of technical and technological development, digitalization as the cultural form of the new age has radically transformed the social sphere and, moreover, has profoundly affected the forms of communication and relationships. Especially when friendship relationships are considered, this new culture of digitalization contains risks as well as opportunities. In this context, today's risk society has become one in which individuals reconfigure their friendships according to risks such as surveillance, surveillance, and digital identity deception. Digital risks turn into a more abstract, imperceptible and invisible structure in friendship relationships. While these risks push individuals to maintain their communication with their friends in areas they deem safe, they also threaten these areas. Accordingly, this study aims to reveal the experiences of Turkish and international students studying at Trabzon University in friendship relationships through digital culture and risk society. The research was structured qualitatively and in-depth interview method was used. In this direction, a semi-structured interview form was created and interviews were conducted with 16 people, 8 Turkish and 8 international students. The data were analyzed using thematic analysis in a phenomenological design in Maxqda software. Results Turkish and international students friendship experiment. The effects of digital culture, one of the two dimensions examined in the findings, are characterized by Turkish participants maintaining personal distance from their friends and a distinct difference between their digital identities and their core identities. International participants, while finding less of a gap between their digital identities and core identities, experience greater levels of digital resentment in their interactions with friends. The other dimension explored in the findings, Risk Society reveals that all participants are aware of digital risks, while Turkish participants approach digital risks more cautiously, while international students contextualize risks within the context of their experiences.