Aidiyet ve toplumsal deneyim bağlamında sanatçı Doris Salcedo
The artist in the context of belonging and social experience Doris Salcedo
  1. Tez No: 969764
  2. Yazar: İLAYDA ÇORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZYONAR ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Bireyin varlığını, yaşam döngüsünü ortaya koyan aidiyet, bireyin kökünü oluşturmaya başlayan özdeşliklerdir. Köklerin varlığı zamanla aidiyet duygusunu ortaya çıkarmaktadır. Mikrodan başlayıp kültüre ve topluma yayılan duygu, kimliklerin iç dünyasında oluşturduğu ihtiyaç duyulan duyumsamalardır. İktidarların kendi huzurları içerisinde bireylere yaşattığı ortadan yok oluşların, savaşın ve şiddetin yanı sıra var ettiği ideolojik düzenler ise birey üzerinde aidiyeti ortadan kaldıran, kişiye tanıdık olanın artık uzak olduğu, huzursuz düzensizliklerdir. Bellekte yer edinen duyumları kaybettirmekte, bireyle birlikte terk edilen ortamlar yaratmaktadır. Aidiyet için bu ciddi düzensizlikler, toplumsal deneyimi kolektif biçimde oluşturmaktadır. Günümüzde çağın zamanından, bellekteki kayıplardan, ideolojik ve politik dayatmalardan etkilenen sanatçılar bu tür toplumsal sorunları deneyimleriyle sanatına aktarmaktadırlar. Böylelikle aidiyet kavramına atıfta bulunan çalışmalarını toplumsal deneyime sunan, genellikle topluma mal olmuş, toplumda iz bırakmış unutulmayan olayları gün yüzüne çıkaran Doris Salcedo' nun sanat anlayışını Aidiyet ve Toplumsal Deneyim bağlamında ele almak bu çalışmaya başlama ve inceleme amacını oluşturmaktadır. Kitap, makale, katalog, dergi ve internet kaynaklarından yararlanan bu tezde nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Doris Salcedo ve sanatı hakkında daha önce bir tez yazılmaması sebebiyle bu tezin, kapsamlı bir şekilde konunun incelenmesiyle birlikte çağdaş sanat literatüründe önem taşıyacağı düşünülmektedir. Bu tez, Salcedo' nun yapıtlarını aidiyet ve toplumsal deneyim kavramlarıyla birlikte bir bütün olarak inceleyerek, bu gibi kavramların sadece sanatın teması değil çağımızın içinde bulunan olgular olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Belonging, which reveals the individual's existence and life cycle, is the identity that begins to form the individual's roots. The existence of roots reveals the sense of belonging over time. Feelings that begin at the micro level and spread throughout culture and society are the necessary sensations created within the inner world of identities. In addition to the disappearances, wars, and violence that governments inflict on individuals within their own peace, the ideological orders they create create unsettling disorders that eliminate belonging within the individual, where the familiar is now distant. They cause the loss of sensations that have been etched in memory and create environments that are abandoned along with the individual. These serious disorders of belonging collectively constitute social experience. Today, artists influenced by the times, the losses in memory, and ideological and political impositions are incorporating these social problems into their art through their experiences. Thus, the purpose of this study is to examine Doris Salcedo's artistic approach within the context of Belonging and Social Experience, whose works, referencing the concept of belonging, often bring to light unforgettable events that have become publicly recognized and left their mark on society. This thesis utilizes a qualitative research method, drawing on books, articles, catalogs, journals, and online resources. Because no previous thesis has been written about Doris Salcedo and her art, this thesis, with its comprehensive examination of the subject, is believed to be significant in contemporary art literature. This thesis examines Salcedo's works holistically, along with the concepts of belonging and social experience, demonstrating that such concepts are not merely themes of art but are inherently present in our time.