Fen bilimleri öğretmenlerinin sanal laboratuvar kullanımına yönelik görüşlerinin ve deneyimlerinin belirlenmesi
Determining science teachers' views and experiences regarding the use of virtual laboratories
  1. Tez No: 969763
  2. Yazar: CANSEL ŞEREF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA İPEK AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Fen bilimleri derslerinde laboratuvar kullanılması öğrencilerin deneyimsel öğrenme süreçlerini desteklemesi bakımından önemlidir. Teknolojik gelişmelerin hız kazanması, öğrencilerin öğrenme gereksinimlerinin farklılaşması ve pandemi gibi yaşanan değişimler, öğretim programı kazanımlarına ve öğrenci düzeyine uygun sanal laboratuvar ortamlarının giderek yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bu doğrultuda, sanal laboratuvarların fen bilimleri dersinin öğretiminde kullanımına yönelik öğretmen görüşlerinin ve deneyimlerinin incelenmesi; öğretmenlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin sanal laboratuvar kavramı ve sanal laboratuvarların fen bilimleri dersinde kullanımına ilişkin görüş ve deneyimlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden özel durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 110 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen ve açık uçlu on iki ana ve alt sorulardan oluşan“Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Sanal Laboratuvar Kullanımına Yönelik Görüş ve Deneyimlerinin Belirlenmesi Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin çoğunun sanal laboratuvarı; keşfetme aşamasında ve“Fiziksel Olaylar”,“Madde ve Doğası”öğrenme alanlarında kullanıldığı belirlenmiştir. Ayrıca sanal laboratuvarlar kullanımının dijital okuryazarlık becerilerini geliştirdiği, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağladığı ve fen öğretimini daha zengin hale getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sanal laboratuvarların daha etkin kullanımının sağlanabilmesi için öğretmenlerin ihtiyaçlarına yönelik uygulamalı, yüz yüze veya çevrim içi hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi ve farklı platformlar ile uygulama örnekleri hakkında bilgilendirme yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of laboratories in science courses is crucial in supporting students' experiential learning processes. Rapid advenacement in technology, varying student learning needs, and changes such as the pandemic have led to the increasing prevalence of virtual laboratory environments appropriate for curriculum objectives and student levels. In this context, examining science teachers' views and experiences regarding the use of virtual laboratories in science instruction is significant for identifying their needs and supporting their professional development. The aim of this study is to determine science teachers' views and experiences regarding the concept of virtual laboratories and their use in science courses. A case study method, a qualitative research design, was used in the study. The sample of the study consists of 110 science teachers working in various provinces across Türkiye. The data collection tool for the study was the“Questionnaire on Science Teachers' Views and Experiences Regarding the Use of Virtual Laboratories”developed by the researcher based on expert opinions and consisting of twelve main questions with related sub-questions. he obtained data were analyzed using content analysis. The findings revealed that most science teachers are using virtual laboratories in exploration phase and in the learning areas of“Physical Phenomena”and“Matter and Its Nature”. Furthermore, it was also concluded that the use of virtual laboratories contributes positively to teachers' digital literacy skills, supports their personal and professional development, and enriches science teaching. It is recommended that practice-oriented, face-to-face or online in-service training programs be organized to address teachers' needs, and that information be provided about different platforms and implementation examples in order to ensure the more effective use of virtual laboratories.