İklim değişikliğinin turizm üzerindeki etkisine yönelik yerel halkın algısı: Adana ili örneği
Local people's perception of the impact of climate change on tourism: The case of Adana province
  1. Tez No: 969832
  2. Yazar: ZEKİ KEMAL KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, günümüzde tüm dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli çevresel sorunlardan biridir. Bu sorun, birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de olumsuzluklara neden olmakta; turizm faaliyetlerinin sürekliliğini ve planlanabilirliğini ciddi biçimde etkilemektedir. İklimsel değişkenlikler, turistlerin destinasyon tercihleri, tatil süreleri ve konaklama işletmelerine yönelik kararlarında belirleyici bir unsur hâline gelmiştir. Bu nedenle turizm sektörünün iklim değişikliğine karşı dirençli hâle getirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için strateji ve uygulamaların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu süreçte toplumsal farkındalığın artırılması ve farklı paydaşların iş birliği içerisinde hareket etmesi önemli bir avantaj olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Adana Merkez ilçesinde ikamet eden yerel halkın iklim değişikliği ve turizme yönelik algılarını belirlemek ve bu algıların çeşitli değişkenler doğrultusunda farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmada, 2024 yılında Adana Merkez ilçesinde yaşayan 574 kişiden yüz yüze ve çevrim içi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 19.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov testiyle değerlendirilmiş; gruplar arası farklılıklar Student's t-testi, Levene testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Anlamlı farklarda Tukey testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların iklim değişikliği ve turizme yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most significant environmental problems faced by the world today. This issue, as in many other sectors, causes negative impacts in the tourism sector, seriously affecting the continuity and predictability of tourism activities. Climatic variability has become a decisive factor in tourists' destination choices, holiday durations, and decisions regarding accommodation enterprises. Therefore, in order to make the tourism sector resilient to climate change and ensure its sustainability, the implementation of effective strategies and practices is required. In this process, raising social awareness and encouraging cooperation among different stakeholders are considered important advantages. The aim of this study is to determine the perceptions of the local residents of Adana Central District regarding climate change and tourism, and to examine whether these perceptions differ according to various variables. For this purpose, data were collected in 2024 through face-to-face and online surveys applied to 574 residents of the district. The data obtained were analyzed using the SPSS 19.0 program. The assumption of normality was tested with the Kolmogorov-Smirnov test, while group differences were examined using Student's t-test, Levene's test, and one-way analysis of variance (ANOVA). Tukey's test was applied in cases of significant differences. The results revealed that participants' perceptions of climate change and tourism were at a high level.