Güneybatı Anadolu'da yayılış gösteren Pinus türlerinin ibrelerindeki kimyasal bileşenler ve biyolojik aktiviteleri
Chemical components and biological activities of the needles of Pinus species distributed of Southwestern Anatolia
  1. Tez No: 969860
  2. Yazar: AYŞE İBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Güneybatı Anadolu bölgesi'nde yayılış gösteren, gıda, kozmetik, ahşap malzeme, geleneksel tıp gibi birçok alanda kullanılan Pinus türlerinin kuru ibrelerinin kimyasal içeriği ve çeşitli biyoaktiviteleri araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, Muğla Menteşe ve Yatağan ilçelerindeki orman sahalarından topladığımız Pinus brutia (Kızılçam), P. nigra (Karaçam) ve P. pinea (fıstık çamı) kuru ibrelerinden, sırasıyla hekzan ve metanol ile ekstraksiyon yaparak apolar ve polar ekstreler hazırlandı. Hekzan ekstrelerini türevlendirerek gaz kromatografisi (GC) ve gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC-MS) sisteminde bileşenlerin yapıları aydınlatılırken, metanol ekstreleri de HPLC-DAD sisteminde fenolik bileşenleri araştırıldı. Bunlara ilaveten üç ayrı türden elde ettiğimiz ekstrelerin antioksidan, antidiyabetik, antikolinesteraz, antiüreaz ve antitriozinaz aktiviteleri in vitro koşullarda araştırıldı. Kızılçam ibrelerinin hekzan ekstresinde palmitik asit (%12,71) kupressen (%11,12), fitol (%9,76), karaçam ibrelerinde β, 9βH, 10α- Labd-8(20)-en-15,19-dioik asit (%51,15), Labd-8(20)-ene-15,18-dioik asit (%14,08) ve fıstık çamı ibrelerinde palmitik asit (%14,94), dehidroabiatik asit (%8,39) ve abiatik asit (%7,78) majör bileşiklerdir. Kızılçam karaçam ibrelerinin metanol ekstresinde mirisetin (8,37 mg/g ekstre ve %4,96 mg/g ekstre) majör bileşikken, fıstıkçamı ibresinde protokateşik asit (7,35 mg/g ekstre) majör bileşiktir. İbrelerin metanol ekstreleri hekzan ekstrelerinden daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu; özellikle, fıstık çamı ve kızılçam ibrelerinin methanol (sırasıyla, IC50 :41,63±0,72 ve 49,55±0,48 µg/mL) ekstrelerinin radikal giderim aktivitesi bakımında referans madde olan α-tokopherol ile yarışırken, CUPRAC indirgeme gücü bakımından çok daha yüksek (sırasıyla, IC50: 37,14±0,42 ve 40,92±0,25 µg/mL) etki göstermektedir. Üzerine çalıştığımız Pinus türlerinin ibrelerinin metanol ekstrelerinin yüksek düzeyde antidiyabetik aktiviteye sahip olduğu; α-glukozidaz enzim inhibisyonu açısından, fıstık çamı ve kızılçam ibrelerinin hem hekzan hem de metanol ekstrelerinin aktiviteleri (sırasıyla, IC50:95,71±0,65; 114,7±0,22 µg/mL ve IC50:75,33±0,62; 82,01±0,55 µg/mL) yüksektir. Buna ilaveten α-amilaz enzim inhibisyon aktivitesi bakımından da aynı ekstreler (sırasıyla, IC50 :127,3±0,94; 120,7±0,90 µg/ml ve IC50:88,31±0,81; 90,78±0,35 µg/ml) referans maddeye göre (sırasıyla, IC50: 87,70±0,68 µg/ml ve 32,50±0,45 µg/ml) yüksek bir aktivite sergiledi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to investigate the chemical content and various bioactivities of dried needles of Pinus species, which are distributed in the Southwestern Anatolia region and used in many areas such as food, cosmetics, wood material, and traditional medicine. For this purpose, apolar and polar extracts were prepared from the dried needles of Pinus brutia (Red Pine), P. nigra (Black Pine) and P. pinea (Stone Pine) collected from forest areas in Menteşe and Yağan districts of Muğla by extraction with hexane and methanol, respectively. While the structures of the components were elucidated in gas chromatography (GC) and gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) systems by derivatizing the hexane extracts, the phenolic components of the methanol extracts were investigated in the HPLC-DAD system. In addition, the antioxidant, antidiabetic, anticholinesterase, antiurease and antitriosinase activities of the extracts obtained from three different species were investigated in vitro conditions. Palmitic acid (12,71%), cupressen (11,12%), phytol (9,76%) are the major compounds in the hexane extract of red pine needles, β, 9βH, 10α- Labd-8(20)-en-15,19-dioic acid (51,15%), Labd-8(20)-ene-15,18-dioic acid (14,08%) in black pine needles and palmitic acid (14,94%), dehydroabiatic acid (8,39%) and abiatic acid (7,78%) in stone pine needles. While myricetin (8,37 mg/g extract and 4,96 mg/g extract) is the major compound in the methanol extract of red pine and black pine needles, protocatechuic acid (7,35 mg/g extract) is the major compound in stone pine needles.extracts have higher antioxidant activity than hexane extracts; especially, methanol extracts of stone pine and red pine needles (IC50: 41,63±0,72 and 49,55±0,48 µg/mL, respectively) compete with the reference substance α-tocopherol in terms of radical scavenging activity, while CUPRAC shows much higher effect in terms of reducing power (IC50: 37,14±0,42 and 40,92±0,25 µg/mL, respectively). The methanol extracts of the needles of the Pinus species we studied have high level antidiabetic activity; in terms of α-glucosidase enzyme inhibition, both hexane and methanol extracts of black pine and red pine needles (IC50: 95,71±0,65; 114,7±0,22 µg/mL and IC50:75,33±0,62; 82,01±0,55 µg/mL). In addition, in terms of α-amylase enzyme inhibition activity, the same extracts (IC50: 127,3±0,94; 120,7±0,90 µg/ml and IC50:88,31±0,81; 90,78±0,35µg/ml, respectively) exhibited higher activity than the reference substance (IC50: 87,70±0,68 µg/ml and 32,50±0,45 µg/ml, respectively).