60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan bireylerin günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumu
- Tez No: 49061
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİHA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
X. ÖZET Bu araştırma, 60 yaş ve üzerindeki kronik hastalığı olan yaşlıların günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumlanmn belirlenmesi için tanımlayıcı olarak planlanmış ve yapılmıştır. Araştırma grubunu, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Göz, Üroloji, Nörolji servislerinde yatan toplam 140 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veriler, yaşlıların demografik özelliklerini, günlük yaşam aktivitelerinin etkilenimlerini belirleyen 54 sorudan oluşmuştur. Toplanan veriler bilgisayarda Epi Info 5-0 İstatistik programına yüklenmiş ve tablolar elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, yaşlıların günlük yaşam aktivitelerinin değişik oranlarda etkilendiği, bu etküenimin sonucunda da yaşlıların günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmede pek çok sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; yaşlılığın ülke düzeyinde ele alınması, sağlık eğitimi müfredatlarına Geriatri dersi konulması, yaşlılarla çalışan hemşirelerin yaşlılık konusunda bilgilendirilmesi ve yaşlılara kendilerine yetebilmeleri için öz- bakımlannm öğretilmesi önerilmiştir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY We investigated of the changes and problems at the daily living activities of the older people with chronic illness. Study group cansisted of 140 patients older than 60 years of age from the departments of internal medicine, chest disease, physical therapy and rehabilitation, optholmology, urology and neurology, Cumhuriyet University Hospital. A total of 54 questions we asked to the patients to obtain data for the determination of demographic features, and daily living activities. Epi-info version 5-0 were used for to statistical analysis of the data. Our data showed that our patients had problems related their daily living activities. We cocluded that the nurses should be educated about the care of this kind of patients, and the older people should be taught about their shelf care. 62