Kalp yetmezliği olan hastalarda sakız çiğnemenin susuzluk, depresyon, anksiyete ve stres düzeylerine etkisi
Effects of gum chewing on thirst, depression, anxiety and stress levels in patients with heart failure
  1. Tez No: 969880
  2. Yazar: ESRA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma kalp yetmezliği tanılı hastalarda sakız çiğnemenin susuzluk, depresyon, anksiyete ve stres düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, randomize kontrollü bir çalışma olup Aralık 2024–Haziran 2025 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir kamu hastanesinin kardiyoloji kliniklerinde yatan kalp yetmezliği tanısı olan toplam 66 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastalar, müdahale grubu 33, kontrol grubu 33 olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Araştırma verileri“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Sayısal Değerlendirme Ölçeği”,“Kalp Yetersizliği Olan Hastalar İçin Susuzluk Sıkıntı Ölçeği (KYH-SS)”ve“Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği (DASS 21)”kullanılarak toplandı. Müdahale grubundaki hastaların şekersiz sakızı iki hafta boyunca çiğnemesi sağlandı. Kontrol grubundaki hastalara ise kliniğin rutin uygulamaları dışında herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Her iki grupta sonuçlar, günün başlangıcında ön test, günün sonunda son test olacak şekilde veri toplama araçları ile değerlendirildi. Çalışmanın bulguları, 4. ve 28. gün ölçümlerinde müdahale grubunda susuzluk sıkıntısı puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu göstermektedir (p=0.046). Ayrıca, 4. gün depresyon ve stres düzeylerinde de anlamlı düşüşler gözlenmiş; 14. gün itibarıyla bu düşüş eğilimi daha belirgin hale gelmiştir. Anksiyete düzeylerinde istatistiksel anlamlılık sınırında bulgular elde edilmemiş olsa da, müdahale grubunda genel olarak azalma eğilimi dikkat çekicidir (p<0.001, η²=0.219). Müdahale grubunda gözlenen bu değişimlerin etki büyüklüğü analizlerinde küçük ile orta düzey arasında yer aldığı saptanmıştır. Sakız çiğneme sıklığı ve süresine ilişkin veriler, önerilen protokolün genel olarak benimsendiğini göstermektedir. Çalışma, sakız çiğnemenin düşük maliyetli, erişilebilir ve yan etkisi düşük bir destekleyici müdahale olarak kalp yetmezliği hastalarında psiko-fizyolojik semptom yönetiminde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of gum chewing on thirst, depression, anxiety and stress levels in patients diagnosed with heart failure.The research is a randomized controlled trial and was conducted with a total of 66 patients diagnosed with heart failure hospitalized in the cardiology clinics of a public hospital affiliated with the Istanbul Provincial Health Directorate of the Ministry of Health of the Republic of Turkey between December 2024 and June 2025.The patients were divided into two groups, 33 in the intervention group and 33 in the control group. Patients in the intervention group chewed sugar-free gum for two weeks. No intervention other than the clinic's routine practices was performed on patients in the control group. In both groups, the results were evaluated using data collection tools, with a pre-test at the beginning of the day and a post-test at the end of the day. The findings show that thirst distress scores were significantly lower in the intervention group compared to the control group at the 4th and 28th day measurements (p=0.046). In addition, significant decreases were observed in depression and stress levels on day 4, and this downward trend became more pronounced by day 14. Although anxiety levels did not reach statistical significance, there was a general decreasing trend in the intervention group (p<0.001, η²=0.219). The study shows that chewing gum can be used as a low-cost, accessible, and low-side-effect supportive intervention in the management of psycho-physiological symptoms in patients with heart failure.