Down sendromlu çocuklarda mandibular trabeküler kemik yoğunluğunun, çiğneme kuvveti ve kan parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular trabecular bone density and its association with bite force and biochemical parameters in children with down syndrome
- Tez No: 969885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ERKMEN ALMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Çiğneme Kuvveti ve Kan Parametreleri ile İlişkisinin Değerlendirilmesi Bu çalışma, Down sendromlu (DS) çocuklarda mandibular trabeküler kemik, çiğneme kuvveti ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçlamıştır. Mandibular trabeküler kemik yoğunluğu fraktal analiz ve mandibular radyomorfometrik indeksler (mandibular kortikal kalınlık [MKG], panoramik mandibular indeks [PMI] ve mandibular kortikal indeks [MKI]) ile değerlendirilmiştir. Çiğneme kuvveti ve biyokimyasal parametreler, mandibular kemik yapısı, masseter fonksiyonu ve metabolik faktörler arasındaki potansiyel ilişkileri incelemek amacıyla analiz edildi ve yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş sağlıklı kontroller ile karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında yaş (p=0,610) ve cinsiyet dağılımı (p>0,999) benzer bulunmuştur. DS katılımcılarda sağ, sol ve ortalama çiğneme kuvveti değerleri anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (p<0,001), buna karşın MKG ve PMI değerlerinde gruplar arası anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05). MKI sınıflaması, kontrol grubundaki çocukların C1 kategorisinde, DS çocuklarının ise daha sık C2 ve C3 kategorilerinde yer aldığını gösterdi; ancak bu farklar istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır (p>0,05). Mandibular trabeküler kemik üzerinde yapılan fraktal analizde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Biyokimyasal analizler, DS grubunda serum magnezyum ve TSH düzeylerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğunu göstermiştir (sırasıyla p=0,023 ve p=0,006). Kontrol grubunda yaş, ortalama MKG ve premolar bölge ölçümleri ile pozitif korelasyon göstermiştir (r=0,724, p<0,001; r=0,749, p<0,001). DS çocuklarında ise yaş, ortalama MKG ve mental-molar mesafe ile pozitif korelasyon göstermiştir (r=0,665, p=0,004; r=0,635, p=0,006). Bonferroni düzeltmesi sonrası yaş ile çiğneme kuvveti, fraktal boyutlar veya diğer mandibular indeksler arasında anlamlı korelasyon gözlenmemiştir (p>0,025). Cinsiyete özgü analizlerde, kontrol grubunda kızlarda ortalama molar bölge ölçümlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür (p=0,019), DS çocuklarında ise cinsiyete bağlı anlamlı bir fark saptanmamıştır. Korelasyon analizleri, biyokimyasal parametreler ile mandibular ölçümler arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. DS katılımcılarda vitamin D ile MKG (r=-0,775, p=0,003), ALT ile PMI (r=-0,658, p=0,004), GGT ile PMI (r=-0,741, p<0,001) ve T4 ile MKG (r=-0,796, p<0,001) arasında negatif, potasyum ile çiğneme kuvveti arasında ise pozitif korelasyon gözlenmiştir (r=0,601, p=0,018). Kontrol grubunda ise kreatinin, ALT, GGT, fosfor, folat, potasyum ve trigliserit düzeyleri çeşitli mandibular radyomorfometrik ölçümler ile ilişkili bulunmuştur (p<0,025). Bu bulgular, DS'li çocuklarda çiğneme kuvvetinin azaldığını ve biyokimyasal parametrelerde farklılıklar bulunduğunu, buna karşın mandibular trabeküler yapı ve radyomorfometrik indekslerin büyük ölçüde sağlıklı kontroller ile benzer olduğunu göstermektedir. Biyokimyasal parametreler ile mandibular kemik yoğunluğu arasındaki ilişkiler, metabolik ve endokrin faktörlerin DS'de kraniofasiyal kemik gelişimini etkileyebileceğini düşündürmekte olup, bireysel dental ve iskeletsel değerlendirmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationships between mandibular trabecular bone, bite force, and biochemical parameters in children with Down syndrome (DS). Mandibular trabecular bone density was evaluated using fractal analysis and mandibular radiomorphometric indices (mandibular cortical thickness [MKG], panoramic mandibular index [PMI], and mandibular cortical index [MKI]). Bite force and biochemical parameters were analyzed to investigate potential associations between mandibular bone structure, masticatory function, and metabolic factors, with comparisons made to age- and sex-matched healthy controls. Age (p=0.610) and sex distribution (p>0.999) were similar between groups. Bite force was significantly lower in DS participants across right, left, and mean measurements (p<0.001), whereas MKG and PMI values showed no significant intergroup differences (p>0.05). MKI classification revealed that control children were more frequently in the C1 category, while DS children were more frequently C2 and C3, although these differences were not statistically significant (p>0.05). Fractal analysis of the mandibular trabecular bone revealed no significant differences between groups (p>0.05). Biochemical analyses demonstrated significantly higher serum magnesium and TSH levels in the DS group (p=0.023 and p=0.006, respectively). In controls, age positively correlated with average MKG and premolar region measurements (r=0.724, p<0.001; r=0.749, p<0.001). In DS children, age was positively correlated with average MKG and mental-molar distance (r=0.665, p=0.004; r=0.635, p=0.006). No significant correlations were observed between age and bite force, fractal dimensions, or other mandibular indices after Bonferroni correction (p>0.025). Sex-specific analyses revealed higher mean molar region measurements in females within the control group (p=0.019), whereas no sex differences were detected in DS children. Correlation analyses highlighted significant associations between biochemical parameters and mandibular measurements. In DS participants, negative correlations were observed between vitamin D and MKG (r=-0.775, p=0.003), ALT and PMI (r=-0.658, p=0.004), GGT and PMI (r=-0.741, p<0.001), and T4 and MKG (r=-0.796, p<0.001), while potassium positively correlated with bite force (r=0.601, p=0.018). In the control group, creatinine, ALT, GGT, phosphorus, folate, potassium, and triglycerides correlated with various mandibular radiomorphometric measurements (p<0.025). These findings indicate that children with Down syndrome exhibit reduced bite force and distinct biochemical alterations, while mandibular trabecular structure and radiomorphometric indices are largely comparable to healthy controls. The relationships between biochemical parameters and mandibular bone density suggest that metabolic and endocrine factors may affect craniofacial bone development in DS, emphasizing the importance of individualized dental and skeletal evaluation.