Akut böbrek yetmezliği olan hastalara uygulanan ayak banyosunun ağrı, yorgunluk ve uykusuzluk şiddetine etkisi
Effect of foot bath applied to patients with acute renal failure on the severity of pain, fatigue and insomnia
- Tez No: 969888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Hemşirelik, Nephrology, Internal diseases, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Akut böbrek yetmezliğinde renal işlevlerin günler içinde gerilemesi ve böbrek hasarı nedeniyle çoklu fizyolojik sorunlar gelişebilir. Yoğun takip ve tedavi gerektiren akut böbrek yetmezliğinin bakımında farmakolojik yöntemlerle birlikte nonfarmakolojik yöntemler hastaların yaşadıkları semptomların giderilmesinde etkili olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, akut böbrek yetmezliği olan hastalara uygulanan ayak banyosunun ağrı, yorgunluk ve uykusuzluk şiddetine etkisini belirlemektir. Bu araştırma randomize kontrollü araştırma deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini bir eğitim araştırma hastanesinin dahiliye servisinde akut böbrek yetmezliği tanısıyla yatan 50 hasta oluşturmuştur. Hemodiyaliz tedavisi alan, kronik böbrek yetmezliği tanısı olan, bilişsel sorunu olan, yaşamsal bulguları normal sınırlarda olmayan ve çalışmaya katılmaya onam vermeyenler çalışmaya dahil edilmemiştir. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca ayak banyosu grubundaki hastaların müdahale öncesi ve sonrası yaşamsal bulguları değerlendirilmiştir. Araştırma verileri Eylül 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında araştırmanın yürütüldüğü hastanenin dahiliye kliniğinde araştırmacı tarafından toplanmıştır. Ayak banyosu uygulamaları yatışın 2. 3. 4. günü olmak üzere üç gün süresince, günde bir kez yapılmıştır. Ayak banyosu uygulamasında suyun sıcaklığı 38-42°C, süresi ise 20 dakikadır. Ön test verileri hastaneye yatışın ilk günü, son test verileri hastaneye yatışın 5. günü toplanmıştır. Çalışma sürecinde consort akış şemasına bağlı kalınmıştır. Clinical veri tabanına kayıt yapılmıştır (NCT06613087). Bu araştırmada, ayak banyosu ve kontrol grubundaki hastalarda son testte ağrı puan otalamalarının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. Grup içi karşılaştırmasında ise hem deney hem kontrol grubundaki hastaların ağrı ortalama puanlarının anlamlı şekilde azaldığı saptanmıştır. Yorgunluk şiddeti puanlarında, gruplar arası farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, zamana bağlı değişimin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Uykusuzluk şiddeti puanlarının ön test ve son testte gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği ancak zamana bağlı değişimi istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ayak banyosu grubunda uygulama öncesi ve sonrası yaşam bulgularının karşılaştırılmasında yalnızca ateş ölçümünün anlamlı farklılık gösterdiği, nabız ve kan basıncı ölçümlerinin anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (p<0,05). Bu araştırmanın sonucunda ayak banyosunun ağrı, yorgunluk ve uykusuzluk şiddeti üzerinde anlamlı etkisi olmadığı belirlenmiştir. Ayak banyosu uygulamasının uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesi ve bu konuda daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In acute renal failure, multiple physiological problems can develop due to renal function decline and kidney damage within days. In the management of acute renal failure, which requires intensive monitoring and treatment, both pharmacological and nonpharmacological methods are effective in alleviating the symptoms experienced by patients. The purpose of this study was to determine the effects of a foot bath on the severity of pain, fatigue, and insomnia in patients with acute renal failure. This study was conducted using a randomized controlled trial design. The study sample consisted of 50 patients diagnosed with acute renal failure hospitalized in the internal medicine ward of a training and research hospital. Those receiving hemodialysis, diagnosed with chronic renal failure, with cognitive problems, whose vital signs were not within normal limits, and who did not consent to participate in the study were excluded from the study. Data were collected using a Personal Information Form, Numerical Pain Scale, Fatigue Severity Scale, and Insomnia Severity Index. Vital signs of patients in the footbath group were also assessed before and after the intervention. Data were collected by the researcher in the internal medicine clinic of the hospital where the study was conducted between September 2024 and May 2025. Footbaths were administered once a day for three days: on the 2nd, 3rd, and 4th days of hospitalization. The water temperature for the footbath was 38-42°C, and the duration was 20 minutes. Pretest data were collected on the first day of hospitalization, and posttest data were collected on the 5th day of hospitalization. The consort flow chart was adhered to throughout the study. Records were recorded in the clinical database. (NCT06613087) In this study, it was determined that there was no statistically significant difference in the mean pain scores of patients in the footbath and control groups at the posttest. A within-group comparison revealed a significant decrease in the mean pain scores of patients in both the experimental and control groups. In fatigue severity scores, the difference between the groups was not statistically significant, but the change over time was statistically significant. Insomnia severity scores were not significantly different between the groups at the pretest and posttest, but the change over time was statistically significant. In the comparison of vital signs before and after the footbath group, only the temperature measurement showed a significant difference, while pulse and blood pressure measurements did not. (p<0,05). This result determined that foot baths had no significant effect on the severity of pain, fatigue, or insomnia. It is recommended that the long-term effects of foot bath application be evaluated and further studies be conducted on this subject.