Kedilerde entropiyonun tedavisinde hyaluronik asit subdermal dolgu maddenin kullanımı
The use of hyaluronic acid subdermal filler for treatment of entropiyon in cats
  1. Tez No: 969897
  2. Yazar: TOHID NASIRIBARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OLGUN ERDİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Entropiyon, göz kapağı kenarının içe doğru dönmesiyle karakterize edilen, veteriner oftalmolojide sık karşılaşılan patolojik bir durumdur. Kedilerde multifaktöriyel olarak ortaya çıkan bu hastalık, trihiasis ve periokuler derinin göz küresine teması sonucu korneal irritasyon ve ülserasyonlar gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu çalışma, kedilerde görülen entropiyon olgularının tedavisinde hyaluronik asit bazlı subdermal dolgu maddelerinin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmada, entropiyon ve gözyaşı akıntısı şikayetiyle başvuran 20 kedinin toplam 28 gözü incelenmiştir. Hyaluronik asit bazlı subdermal dolgu uygulaması sonrası yapılan takiplerde, olguların büyük çoğunluğunda göz kapağı pozisyonunda belirgin düzelme ve klinik belirtilerde (korneal irritasyon, epifora) önemli ölçüde azalma saptanmıştır. Uygulama sonrası 1., 3. ve 6. aylarda yapılan kontrollerde dolgu maddesinin etkinliğinin devam ettiği gözlenmiştir. Hastaların çoğunda tek seans uygulama yeterli olmuştur. Sonuç olarak, kedilerde entropiyon tedavisinde hyaluronik asit bazlı subdermal dolgu maddelerinin kullanımı, geleneksel cerrahi yöntemlere göre daha az invaziv ve etkili bir alternatif sunmaktadır. Bu yöntem; sedasyon ile uygulanabilmesi, hızlı iyileşme süreci ve düşük komplikasyon oranı nedeniyle özellikle anestezi riski taşıyan yaşlı kedilerde, sistemik hastalığı olan olgularda ve cerrahi müdahaleyi tolere edemeyecek hastalarda tercih edilebilir. Çalışmamız, hyaluronik asit bazlı subdermal dolgu uygulamasının, kedilerde entropiyon tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu göstermiş olup, veteriner oftalmoloji pratiğinde entropiyon yönetiminde yeni bir perspektif sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Entropion is a pathological condition frequently encountered in veterinary ophthalmology, characterized by the inward rotation of the eyelid margin. This multifactorial disease in cats can lead to serious complications on the ocular surface. Trichiasis and contact of periocular skin with the globe caused by entropion may result in secondary problems such as corneal irritation and ulcerations. This study aimed to evaluate the efficacy and safety of hyaluronic acid-based subdermal fillers in the treatment of entropion cases in cats. The research examined a total of 28 eyes from 20 cats presenting with entropion and epiphora. Following the application of hyaluronic acid-based subdermal fillers, follow-up examinations revealed significant improvement in eyelid position in the majority of cases, with considerable reduction in clinical signs such as corneal irritation and epiphora. The efficacy of the filler material continued during the follow-up examinations conducted at 1, 3, and 6 months post-application. A single application session was sufficient for most patients. In conclusion, the use of hyaluronic acid-based subdermal fillers in the treatment of entropion in cats offers a less invasive and effective alternative to traditional surgical methods. This approach may be preferred especially in elderly cats with anesthetic risks, cases with systemic diseases, and patients unable to tolerate surgical intervention due to its applicability under sedation, rapid recovery process, and low complication rate. Our study has demonstrated that hyaluronic acid-based subdermal filler application is a safe and effective method for treating entropion in cats, offering a new perspective in the management of entropion in veterinary ophthalmology practice