10-14 yaş grubu spor yapan ve yapmayan bireylerin dijital oyun bağımlılıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of digital game addictions of 10-14 age group individuals who do and do not do sports in terms of different variables
  1. Tez No: 969896
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızlı bir biçimde gelişmekte olan teknolojinin hayatımızın her aşamasında girdiğini ve bunun yanında her şeyin eskiye oranla daha hızlı ve basit bir biçimde yapıldığını internet ortamında görmek mümkündür. Gerek internetin ve teknolojinin gerekse de dijital oyunların hayatımızın her alanında olduğu günümüzde, her yaştan ve her meslekten insanların kullandığı ve birçok alanda teknolojinin bize sunduğu imkânları kullanmaktayız. Dolayısı ile toplum içerisinde dijital oyun oynama gün geçtikçe yaygın hale gelmekte ve insanlar tarafından aşırı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 10-14 yaş grubu spor yapan ve yapmayan bireylerin dijital oyun bağımlılıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Gaziantep İlinde ikamet etmekte olanbireyler, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 337 (150 Kız, 187 Erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış olan“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (ÇDOBÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Çalışmadaki verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. Betimsel istatistik hesaplamalar, yüzde frekansı analizleri yapılmıştır. Verilerin Bağımsız değişkenler arasındaki farklılığın tespitinde independent samples t-testi ve One Way Anova analizlerinden yararlanılarak, sayısal veriler tablolar halinde yorumlanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda, Sonuç olarak araştırmaya katılan bireylerin dijital oyun bağımlıklarının; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, oyun oynama süresi, anne baba eğitim düzeyi ve sosyal medya türü değişkeni açısından herhangi bir farklılık görülmemiştir. Araştırmaya katılan bireylerin düzenli spor yapma değişkeni açısından; çatışma, yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma alt boyutlarında gruplar arasında herhangi bir farklılığın olmadığı görülürken, ölçeğin aşırı odaklanma ve erteleme alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is possible to see that the rapidly developing technology has entered every stage of our lives and that everything is done faster and simpler than before in the internet environment. In today's world, where both the internet and technology and digital games are in every aspect of our lives, people of all ages and professions use the opportunities offered to us by technology in many areas. Therefore, playing digital games in society is becoming more common day by day and is used excessively by people. The aim of this study is to examine the digital game addictions of individuals aged 10-14 who do and do not do sports in terms of different variables. The population of the study consists of individuals residing in Gaziantep Province, and the sample group consists of 337 (150 girls, 187 boys) students selected on the basis of volunteerism. As a data collection tool in the research;“Digital Game Addiction Scale for Children (DGAD)”developed by Hazar and Hazar (2017), whose validity and reliability analyzes were conducted, was used. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. It was determined that the data in the study showed normal distribution and parametric tests were applied. Descriptive statistical calculations and percentage frequency analysis were performed. Independent samples t-test and One Way Anova analyses were used to determine the differences between independent variables and the numerical data were interpreted in tables. The significance level was taken as p<0.05. As a result of the research, as a result, there was no difference in terms of age, gender, education level, game playing time, parental education level and social media type variables of digital game addiction of the individuals participating in the research. In terms of the variable of regular sports participation of the individuals participating in the research; While there was no difference between the groups in the sub-dimensions of conflict, deprivation and seeking, emotional change and immersion, a significant difference was found in the excessive focus and procrastination sub-dimension of the scale.