Sürdürülebilir akıllı turizm destinasyon pazarlama stratejileri üzerine kavramsal bir model önerisi: Paydaşların pazarlama stratejilerine bakış açısı
A conceptual model proposal on sustainable smart tourism destination marketing strategies: Stakeholders' perspectives on marketing strategies
- Tez No: 969958
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE HASSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Küresel turizmin dinamik yapısı, destinasyonların sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemesini ve yenilikçi pazarlama stratejileri geliştirmesini gerektirmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, akıllı turizm destinasyonlarının ortaya çıkmasına ve veri temelli, ziyaretçi odaklı yönetim yaklaşımlarının uygulanmasına olanak sağlamıştır. Ancak, sürdürülebilirlik, akıllı turizm ve pazarlama stratejilerini bütüncül biçimde ele alarak uygulamaya dönük çerçeveler sunan çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir akıllı turizm destinasyonlarına yönelik etkili pazarlama stratejilerini belirlemek ve uygulanabilir bir kavramsal model geliştirmektir. Veri toplama sürecinde Delphi yöntemi kullanılarak, sürdürülebilirlik, akıllı turizm, destinasyon pazarlaması ve dijitalleşme konularında uzman akademisyenler, yerel yönetim temsilcileri ve turizm profesyonelleri olmak üzere 13 katılımcıdan görüş alınmıştır. Bulgular, stratejilerin; teknolojik kapasite, sürdürülebilirlik ve etik çerçeveler, paydaş katılımı ve yönetişim, insan kaynakları ve dijital okuryazarlık gibi temel bileşenler üzerine inşa edilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu bileşenler; veri temelli karar alma, segmentasyon, dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi, deneyim odaklı ve katılımcı pazarlama ile etik ve mahremiyet yönetimi süreçleri aracılığıyla güçlü destinasyon imajı, ziyaretçi memnuniyeti ve sadakati, rekabet gücü ve marka konumlandırmasının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Teorik açıdan çalışma, sürdürülebilirlik, akıllı turizm ve pazarlamayı bütünleştiren nadir modellerden biri olarak önemli bir araştırma boşluğunu doldurmaktadır. Pratik açıdan ise destinasyon yönetim örgütleri, yerel yönetimler ve turizm işletmeleri için uygulanabilir, sürdürülebilir ve veri temelli stratejiler önermektedir. Yöntemsel olarak ise Delphi yaklaşımı, farklı paydaşların görüşlerini sistematik biçimde entegre ederek modelin güvenilirliğini ve uygulanabilirliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dynamic nature of global tourism requires destinations to embrace sustainability principles and develop innovative marketing strategies. Advances in information and communication technologies have led to the emergence of smart tourism destinations, enabling data-driven and visitor-oriented management approaches. Yet, limited studies holistically address sustainability, smart tourism, and marketing strategies while providing practice-oriented frameworks. This study aims to identify effective marketing strategies for sustainable smart tourism destinations and to develop an applicable conceptual model. Using the Delphi method, insights were collected from 13 experts, including academics, local government representatives, and tourism professionals specializing in sustainability, smart tourism, destination marketing, and digitalization. Findings indicate that strategies should be based on core components such as technological capacity, sustainability and ethical frameworks, stakeholder participation and governance, and human resources and digital literacy. These elements, through processes like data-driven decision-making, segmentation, digital marketing, social media management, experience-oriented and participatory marketing, and ethics and privacy management, result in strong destination image, visitor satisfaction and loyalty, competitiveness, and improved brand positioning. Theoretically, this study contributes by integrating sustainability, smart tourism, and marketing into one of the rare comprehensive models, addressing a significant research gap. Practically, it proposes applicable, sustainable, and data-driven strategies for destination management organizations, local governments, and tourism enterprises. Methodologically, the Delphi approach enhances the model's reliability and applicability by systematically integrating the perspectives of diverse stakeholders.