Ertelenmiş logaritmik toplanabilme metodları için tauber tip teoremler
Tauberian theorems for the deferred logarithmic summability methods
- Tez No: 970007
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın temel amacı, literatürde yaygın olarak kullanılan logaritmik ve benzeri dönüşüm yöntemlerine alternatif olarak, daha geniş bir uygulama alanına sahip ve daha etkin sonuçlar üretebilen yeni bir dönüşüm yöntemi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, tez kapsamında esas olarak 5 bölüm ele alınmaktadır. Birinci bölümde, 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar önemli ölçüde ilerleme kaydeden toplanabilme ve Tauber teorisinin tarihsel gelişim sürecinden bahsedilerek matematiksel analizdeki önemi vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, öncelikle tez kapsamında kullanılan temel tanım ve gösterimlere yer verilmektedir. Daha sonra klasik Tauber teorisinin kısa bir özeti verilerek klasik Tauber tipi teoremler incelenmektedir. Üçüncü bölümde, ertelenmiş logaritmik toplanabilme metodu tanıtılmakta ve teorik temelleri üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra, diğer toplanabilme metotlarıyla ilişkisi de incelenmektedir. Dördüncü bölümde, reel ve karmaşık sayı dizilerinin veya belirli alt dizilerinin yakınsamasının ertelenmiş logaritmik toplanabilirliğinden elde edildiği Tauber tipi teoremlere ve ispatlarına yer verilmektedir. Son bölümde, tez süresince elde edilen bulgular özetlenmekte ve bu bulgular doğrultusunda ulaşılan sonuçlar ele alınmaktadır. Ayrıca, elde edilen sonuçlar incelenerek alanına sağladığı katkılar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to develop a novel transformation method that, in comparison to the widely used logarithmic and related approaches in the literature, provides a broader scope of applicability and yields more effective results. Accordingly, the thesis is structured into five main chapters. In the first chapter, the historical development of summability and Tauberian theory, which has made significant progress since the late 19th century, is discussed, emphasizing its importance in mathematical analysis. The second chapter provides fundamental definitions and notations used throughout the thesis. Additionally, a brief overview of classical Tauberian theory is presented, followed by an examination of classical Tauberian theorems. In the third chapter, the deferred logarithmic summability method is introduced, and its theoretical foundations are examined. Furthermore, its relationship with other summability methods is analyzed. In the fourth chapter, Tauberian theorems and their proofs are presented, establishing that the convergence of a sequence or its certain subsequences follows from its deferred logarithmic summability. Finally, the last chapter summarizes the findings obtained throughout the thesis and discusses the conclusions drawn from these results. Additionally, the obtained results are examined in terms of their contributions to the field.