Mol oranı ve kapasite değişiminin polimer ve iplik kalitesi üzerine etkisi
The Effects of the mole ratio of the raw materials and the production eapacity on the properties of PET (polyethyleneterephthalate) polymer and yarn
  1. Tez No: 97003
  2. Yazar: ALİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN PÜTÜN, DOÇ. DR. AYŞE EREN PÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOL ORANI VE KAPASİTE DEĞİŞİMİNİN POLİMER VE İPLİK KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ ALİALKAN Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ersan PÜTÜN 2000 Bu çalışmada poliester iplik üretiminde önemli parametrelerden olan mol oram ve kapasitenin değişiminin üretilen PET polimer ve poliester iplik üzerine etkileri ele alınmıştır. Çalışmada Mart 1988 tarihinden bu yana faaliyette olan Nergis Tekstil San. ve Tic. A. Ş. çalışma parametreleri incelenmiş. 11 yıllık tesiste bugüne kadar 4 kez gerçekleştirilen mol oram değişimleri ve aym şartlar altmda değişik kapasitelerde çalışmanın etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE EFFECTS OF THE MOLE RATIO OF THE RAW MATERIALS AND THE PRODUCTION CAPACITY ON THE PROPERTIES OF PET (POLYETHYLENETEREPHTHALATE) POLYMER AND YARN ALİALKAN Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Chemical Engineering Program Supervisor: Prof. Dr. Ersan PÜTÜN 2000 In this study, effects of the mole ratio of the raw materials and the production capacity on the properties of PET (polyethyleneterephthalate) polymer and yarn were studied. In this thesis, the operating parameters and conditions were examined in PET polymer production department of Nergis Tekstil AŞ., which was started up in March 1988. u