Aerobik egzersizin sedanter bayanlarda vücut kompozisyonu, bazal metabolizma hızı, total oksidan ve antioksidan kapasite üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of aerobic exercise on sedentary women's body composition, basal metabolic rate, total oxidant and antioxidant capacity
- Tez No: 314616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETAEROBİK EGZERSİZİN SEDANTER BAYANLARDA VÜCUT KOMPOZİSYONU, BAZAL METABOLİZMA HIZI, TOTAL OKSİDAN VE ANTİOKSİDAN KAPASİTE ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİBu çalışma 8 haftalık aerobik egzersizin sedanter bayanlarda vücut kompozisyonu, bazal metabolizma hızı, toplam oksidan ve antioksidan kapasite üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı.Araştırmaya katılan 40 gönüllü, yaş ortalaması 40.30±4.47 olan kontrol grubu (KG) (n=20) ve yaş ortalaması 41.05±3.26 olan egzersiz grubu (EG) (n=20) olmak üzere random yöntemiyle iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna egzersiz yaptırılmazken, egzersiz grubuna 8 hafta süresince, haftada 3 gün, günde 1 saat aerobik-koş-yürü egzersizleri yaptırıldı. Tüm deneklerin çalışma öncesi ve sonrası vücut kompozisyonu, bazal metabolizma hızı (BMH), toplam oksidan kapasite (TOK) ve toplam antioksidan kapasite (TAK) ölçümleri alındı. EG ve KG arasında yaş, boy ve kilo bakımından fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Mann ? Whitney U testi kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Ön test?son test değişiminin EG ve KG'ye göre karşılaştırılması için tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE INVESTIGATION OF EFFECT OF AEROBIC EXERCISE ON SEDENTARY WOMEN?S BODY COMPOSITION, BASAL METABOLIC RATE, TOTAL OXIDANT AND ANTIOXIDANT CAPACITYThe aim of this study was investigated by the effect of 8 weeks aerobic exercise in sedentary women?s body composition, basal metabolic rate, total oxidant and antioxidant capacity.40 volunteer subjects divided into two groups randomly consist of control group (n=20) that their mean age was 40.30±4.47 years old, and exercise group (n=20) that their mean age is 41.05±3.26 years. While control group weren?t exercised, exercise group were exercised 1 hour a day, for 3 days in a week, for 8 weeks. Body composition, basal metabolic rate (BMR), total oxidant (TOC) and total antioxidant capacity (TAC) measurements of all subjects had measured before and after the study. Mann-Whitney U test was used to determine whether there was any difference between Exercise and Control Groups in terms of age, height and weight properties. Whether or not normally distributed data were examined with Kolmogorov Smirnov test. According to exercise and control groups change in the pre-test and post-test two way Analysis of variance (ANOVA) test was used for comparison.