Lokus seruleus diseksiyonu: Anatomisi, fonksiyonu ve nöroşirürji açısından önemi üzerine derinlemesine bir inceleme
Dissecting the locus coeruleus: An in-depth study of its anatomy, function, and neurosurgical importance
  1. Tez No: 970151
  2. Yazar: BERKAY PAKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Beyindeki ana norepinefrin kaynağı olan dorsal pontin tegmentumdaki locus coeruleus (LC), uyanıklık, dikkat ve nörodejeneratif süreçlerde kritik bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı, LC'nin anatomisini, işlevsel önemini ve klinik etkilerini ayrıntılı anatomik diseksiyonlar ve ileri görüntüleme teknikleriyle inceleyerek nöroşirürjik yaklaşımların ve tanı yöntemlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmaktır. Yöntem LC'nin sınırlarını ve çevre yapılarla olan ilişkisini belirlemek için Klingler yöntemi kullanılarak kadavra beyin sapı örnekleri diseke edildi. LC'yi görüntülemek için 1.5 Tesla ve 3 Tesla manyetik rezonans görüntüleme (MRG) cihazlarıyla nöromelanin duyarlı sekanslar kullanıldı. Çalışma kapsamında geliştirilen 1.5 Tesla görüntüleme protokolü, standart 3 Tesla görüntüleme ile karşılaştırıldı. LC'nin anatomik konumu ve görüntüleme bulgularına dayanarak suprafasiyal, superior fovea ve infrakolliküler yaklaşımlar gibi cerrahi riskler analiz edildi. Bulgular Diseksiyon, LC'nin superior serebellar pedinkül, dorsal raphe, merkezi tegmental traktus ve dördüncü ventrikül tabanı ile olan anatomik ilişkilerini net bir şekilde ortaya koydu. 3 Tesla MRG, LC'nin yüksek çözünürlüklü ve 3 boyutlu rekonstrüksiyonlarını sağlarken, yenilikçi 1.5 Tesla nöromelanin görüntüleme, düzlem başına ayrı çekimler ve daha uzun tarama süreleri gerektirmesine rağmen LC'yi başarılı bir şekilde görselleştirdi. Beyin sapına yönelik suprafasiyal, superior fovea ve infrakolliküler cerrahi yaklaşımlar, LC hasarı açısından yüksek riskli olarak belirlendi. Bu hasarlar otonomik disfonksiyon, bilişsel bozukluklar ve duygusal düzensizlikler gibi komplikasyonlara yol açabilir. Tartışma Bu çalışma, LC'nin beyin sapı cerrahilerindeki hassasiyetini ve riskleri en aza indirmek için kesin anatomik ve görüntüleme verilerinin kritik önemini vurgulamaktadır. 1.5 Tesla MRG'nin başarılı bir şekilde uygulanması, nöromelanin görüntülemeyi daha geniş bir klinik erişilebilirlik düzeyine taşımakta ve nörodejeneratif değişikliklerin erken teşhisine olanak tanımaktadır. Bulgular, anatomik uzmanlığın, ileri görüntüleme tekniklerinin ve cerrahi planlamanın bir arada kullanılarak hasta sonuçlarının iyileştirilmesi ve LC hasarına bağlı komplikasyonların azaltılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The locus coeruleus (LC), a critical nucleus in the dorsal pontine tegmentum, serves as the brain's primary source of norepinephrine and is involved in arousal, attention, and neurodegenerative processes. This study aimed to provide a comprehensive understanding of the LC's anatomy, functional significance, and clinical implications through detailed anatomical dissections and advanced imaging, focusing on improving neurosurgical approaches and diagnostics. Method Cadaveric brainstem specimens were dissected using the Klingler method to define the LC's boundaries and spatial relationships with surrounding structures. Imaging was performed with both 1.5 Tesla and 3 Tesla MRI, utilizing neuromelanin-sensitive sequences to delineate the LC. The 1.5 Tesla imaging protocol, developed for this study, was compared with standard 3 Tesla imaging. Surgical risks associated with the suprafacial, superior fovea, and infracollicular approaches were analyzed based on the LC's anatomical position and imaging findings. Results The dissection revealed the LC's precise anatomical relationships with the superior cerebellar peduncle, dorsal raphe, central tegmental tract, and the floor of the fourth ventricle. 3 Tesla MRI provided high-resolution, 3D reconstructions of the LC, while the novel 1.5 Tesla neuromelanin imaging successfully visualized the LC, despite requiring separate plane acquisitions and longer scan times. Surgical approaches to the brainstem, particularly the suprafacial, superior fovea, and infracollicular pathways, were identified as high-risk for LC injury, with potential complications including autonomic dysregulation, cognitive impairments, and emotional disturbances. Discussion This study underscores the LC's vulnerability during brainstem surgeries and the critical need for precise anatomical and imaging data to minimize risks. The successful application of 1.5 Tesla MRI broadens access to neuromelanin imaging, offering potential for early diagnosis of neurodegenerative changes. Findings highlight the necessity of integrating anatomical expertise, advanced imaging, and surgical planning to optimize patient outcomes and mitigate complications associated with LC injury.