Futbol oynayan üniversite öğrencilerinin kişisel gelişim ile sosyal bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileşimin incelenmesi
An examination of the relationship and interaction between the personal development and social integration levels of university students who play football
- Tez No: 970163
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, futbol oynayan üniversite öğrencilerinin kişisel gelişim düzeyleri ile sosyal bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileşimi incelemektir. Yöntem: Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, 18–30 yaş aralığında Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören ve futbol oynayan toplam 253 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler formu ile kişisel gelişim ve sosyal bütünleşme ölçekleri kullanılmış, veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis H testi ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları, kişisel gelişim ile sosyal bütünleşme arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle duygusal gelişim ve bütünleşme gibi alt boyutların sosyal bütünleşme ile pozitif yönde anlamlı ilişkileri bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, futbol oynama seviyesi değişkenine göre kişisel gelişim alt boyutlarında anlamlı farklar olduğu; ancak cinsiyet, sınıf düzeyi, doğum yeri gibi bazı değişkenlerin etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Futbol, üniversite öğrencilerinin hem kişisel gelişimlerini hem de sosyal bütünleşmelerini olumlu yönde etkilemektedir. Ancak bu etkilerin düzeyi, bireyin spora katılım süresi, oynama seviyesi ve kişisel motivasyon gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, üniversitelerde spor etkinliklerinin artırılması ve daha sistemli şekilde yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship and interaction between the personal development levels and social integration levels of university students who play football. Method: This research was conducted using the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 253 university students between the ages of 18 and 30 who are studying at Atatürk University and actively play football. Personal information forms as well as personal development and social integration scales were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS software, and independent samples Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis H test, and multiple regression analyses were applied. Findings: The findings of the study revealed that there are significant relationships between personal development and social integration. In particular, sub-dimensions such as emotional development and integration were found to have significant positive correlations with social integration. Moreover, significant differences were observed in personal development sub-dimensions based on the level of football playing, whereas variables such as gender, class level, and place of birth did not show statistically significant effects. Result: Football positively influences both the personal development and social integration of university students. However, the degree of this influence may vary depending on factors such as the duration of participation in sports, level of play, and individual motivation. In light of these results, it is recommended that sports activities be expanded and managed more systematically in universities.