Özel yetenekli ve normal gelişim gösteren öğrencilerin prizma konusundaki soyutlama süreçlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of abstraction processes related to prisms in gifted and normally developing students
  1. Tez No: 970406
  2. Yazar: MELTEM MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ÖNDER BÜTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel yetenekli ve normal gelişim gösteren öğrencilerin prizmalar konusundaki soyutlama süreçlerini, RBC+C modeli çerçevesinde karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması araştırmanın modeli olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Yozgat ilinde öğrenim gören üç özel yetenekli ve üç normal gelişim gösteren 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan çalışma kağıdı ve yapılan odaklı görüşmelerle veri toplanmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar özel yetenekli öğrencilerin tamamının dikdörtgenler prizmasının hacim bilgisini soyutlayabilmesine karşın normal gelişim gösteren öğrencilerden yalnızca bir tanesinin hacim bilgisini soyutlayabildiğini göstermektedir. Tanıma, kullanma, oluşturma ve pekiştirme epistemik eylemleri üzerinden yürütülen analizlerde, her iki öğrenci grubunun tanıma ve kısmen kullanma düzeyinde benzer performans sergilediği, ancak oluşturma ve pekiştirme düzeylerinde özel yetenekli öğrencilerin belirgin farklılık gösterdiği bulunmuştur. Özel yetenekli öğrenciler, bilgiyi yeniden yapılandırma, kavramlar arası ilişki kurma ve alternatif stratejiler geliştirme gibi üst düzey bilişsel becerileri daha etkin biçimde sergilemiştir. Buna karşılık, normal gelişim gösteren öğrencilerde kavramsal soyutlamada zorluklar gözlemlenmiş, ancak grup içi bireysel farklılıklar dikkat çekmiştir. Her iki grup da hacim bilgisini formülleştirme sürecinde zorlanmıştır. Gruplar arasındaki en belirgin fark, soyutlama sürecinin niteliğinde gözlemlenmiştir. Özel yetenekli öğrenciler yanıtlarını gerekçelendirip alternatif çözümler sunabilirken, normal gelişim gösteren öğrenciler gerekçelendirme ve kavramsal ilişki kurmada zorlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively analyse the abstraction processes of gifted and normally developing pupils regarding prisms within the framework of the RBC+C model. A case study, one of the qualitative research methods, has been determined as the research model for this purpose. The study group consisted of three gifted and three typically developing fifth-grade students enrolled in Yozgat province during the 2023-2024 academic year. Data were collected using a worksheet prepared by the researcher and focused interviews. The data were analysed using descriptive analysis methods. The results show that while all gifted students were able to abstract the volume information of rectangular prisms, only one of the typically developing students was able to do so. Analyses conducted through the epistemic actions of recognising, using, creating, and reinforcing revealed that both student groups performed similarly at the recognition and partially at the usage levels, but gifted students showed distinct differences at the creation and reinforcement levels. The gifted students demonstrated higher-level cognitive skills, such as restructuring knowledge, establishing relationships between concepts, and developing alternative strategies, more effectively. In contrast, students with typical development experienced difficulties in conceptual abstraction, although individual differences within the group were notable. Both groups struggled with the process of formulating volume knowledge. The most prominent difference between the groups was observed in the quality of the abstraction process. While gifted students could justify their answers and offer alternative solutions, students with normal development struggled with justification and establishing conceptual relationships.