İzmir İktisat Kongresi: Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi yol haritası
Izmir Economics Congress: Economic road map of the Republic of Turkey
  1. Tez No: 970419
  2. Yazar: UĞUR AYTEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFFAN HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İzmir İktisat Kongresi'nde, yalnızca ülkede çağdaş bir iktisadi yapının kurulmasına yönelik yol haritası belirlenmemiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi bağımsızlık konusunda ne kadar kararlı olduğu vurgulanmıştır. Buradan yola çıkarak İzmir İktisat Kongresini tüm yönleri ile ele alacak bir tez çalışması belirledik. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İzmir İktisat Kongresi öncesi iktisadi genel görünümü ele aldık. Osmanlı'nın coğrafi ve ekonomik anlamda nasıl büyük bir güce dönüştüğünü yazdık. Ordunun kalabalıklığı, ordunun yapısal anlamda çağın gereklerine uymaması, askeri mühimmattaki değişiklikler, Avrupa'da milliyetçilik akımı…vb. birçok etken savaşların kaybedilmesine yol açtı. 1699 Karlofça Antlaşması'ndan sonra her gün 250 kilometrekare toprağı kaybeder duruma geldi. İkinci bölümde İzmir İktisat Kongresi'ne giden süreçte, Osmanlı'nın eski ihtişamlı günlere dönme gayreti içerisinde gelişen olayları yazmaya çalıştık. Askeri zaferle ülkeyi düşman işgalinden kurtaranlar, iktisadi savaşa hazırlanmaya başladılar. İzmir İktisat Kongresi iktisadi savaşın ilk adımıdır. Toplumun tüm kesimleri kongreye davet edildi. Sanayici, işçi, tüccar ve çiftçilerin önerileri doğrultusunda önemli kararların alındığını anlatmaya çalıştık. Tezin üçüncü bölümünde ise İzmir İktisat Kongresi'nde alınan kararların yansımalarını iki alt bölüm halinde yazmaya çalıştık. 1923 ile 1929 döneminde, kongrede alınan kararların büyük çoğunlukla uygulandığını, kararların ilk sonuçlarının nasıl şekillendiğini tartıştık. Bu dönemde birçok kurum, fabrika ve banka iktisadi hayatımıza ve ülkemize kazandırılmıştır. Osmanlı'dan kalan dış borçların ödenmesi, cari açığın kapatılması, ihracatın ithalatı karşılama oranındaki iyileşmeler, istihdamın ve yerli üretimin artması yine bu dönemdeki önemli kazanımlardı. 1929 Dünya Ekonomik Buhranı ve buhran sonrası uygulanan devletçi ekonomi modeli, kongrenin ilk yıllarındaki ivmesini düşürdü. Tez genel bir değerlendirmenin ve sonucun yer aldığı bölümle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The İzmir Economic Congress not only outlined a roadmap for building a modern economic structure in Turkey but also emphasized the nation's commitment to economic independence. This thesis examines the İzmir Economic Congress in three sections. The first section discusses the economic situation prior to the Congress, illustrating how the Ottoman Empire rose to significant geographic and economic power. It explores factors such as the military's failure to adapt to modern needs, technological changes in weaponry, and the rise of nationalism in Europe, all of which led to military defeats. After the 1699 Treaty of Karlowitz, the Empire lost around 250 square kilometers of territory per day. The second section examines the events leading to the Congress, focusing on the Ottoman Empire's efforts to restore its former glory. After military victories that freed the country from foreign occupation, preparations for an economic struggle began. The Congress was the first step in this effort, with representatives from industrialists, workers, traders, and farmers contributing to key decisions. The third section evaluates the implementation of Congress decisions between 1923 and 1929, highlighting the establishment of institutions, factories, and banks, the repayment of foreign debt, the reduction of the current account deficit, and improvements in export-import ratios. However, the 1929 Global Economic Crisis slowed the momentum of these early achievements. The thesis concludes with a general evaluation of the Congress's long-term impact on Turkey's economy.