Uluslararası siber saldırıların sorumlularının belirlenmesi sorunu: Stuxnet olayı
The problem of attribution of responsibility for international cyber attacks: Stuxnet case
- Tez No: 970423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, devletlerarası düzeyde siber saldırılarda faile ulaşma sürecinin taşıdığı hukuki ve siyasi belirsizlikleri irdelemektedir. Stuxnet örneği üzerinden, kritik altyapılara yönelik siber saldırıların doğrudan isnat edilememesi nedeniyle uluslararası ilişkilerde yaşanan güçlükler analiz edilmiştir. Çalışma, Neorealist kuram çerçevesinde devletlerin siber alandaki eylemlerini çıkar odaklı ve gizlilik esaslı olarak yorumlamaktadır. ABD-İsrail iş birliğinin İran'ın nükleer programına yönelik stratejik müdahaleleri, Stuxnet olayı üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca, uluslararası hukukta siber saldırı tanımlarındaki boşlukların yaptırım mekanizmalarını nasıl zayıflattığı da ele alınmıştır. Çalışma, siber alanın klasik güvenlik kavramlarını dönüştüren yeni bir çatışma alanı olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legal and political uncertainties involved in the process of identifying perpetrators of cyber attacks at the international level. Using the Stuxnet example, the difficulties encountered in international relations due to the inability to directly attribute cyber attacks targeting critical infrastructure have been analyzed. The study interprets states' actions in the cyber domain as interest-driven and secrecy-based within the framework of Neorealist theory. The strategic interventions of the US-Israel cooperation against Iran's nuclear program are evaluated through the Stuxnet incident. In addition, the study addresses how gaps in the definitions of cyber attacks in international law weaken enforcement mechanisms. The study emphasizes that cyberspace is a new arena of conflict that transforms classical security concepts