Küresel ekonomi küresel terör ilişkisi ve Amerika Birleşik Devletleri
Relationship between globalised economy and globalised trerorism and United States of America
  1. Tez No: 190839
  2. Yazar: İSMAİL TURAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Küreselleşme; tarihin değişik dönemlerinde yaşanmış ve toplumları siyasiekonomik ve askeri olarak etkileyen bir olgudur. Soğuk savaşın sona ermesiyleyaşanan son küreselleşme dalgası ise toplumları kültürel orak ta etkilemesibakımından dikkat çekicidir.Küreselleşmenin son dalgası olarak tanımlanan bu süreç kısaca Batı Avrupakökenli uygarlıklara ait yaşam kültürünün ve demokrasi anlayışının dünyanıntamamında bu yaşam kültürü ve demokrasi anlayışına benzeşik yaşam kültürü,demokrasi anlayışı, tehdit algılaması ve güvenlik stratejisi oluşturma çabalarınadönüşmesi olarak açıklanabilir.Batı Avrupa kökenli uygarlığın temsilcisi konumundaki gelişmiş ülkelerintıkanan ekonomik yapılarını canlandırmak maksadıyla yeni pazarların yaratılması veyeni enerji kaynaklarının ele geçirilmesi amacına uygun olarak; soğuk savaş sonrasıortaya çıkan veya doğal enerji kaynaklarına sahip Orta Doğu ve Asya toplumlarınınyaşadığı coğrafyalara yönelik ekonomik siyasi ve askeri olduğu kadar kültürel temellibaskı politikalarının uygulanması ve Batı tarzı yaşam kültürünün ve demokrasianlayışının ?mutlak doğru? olarak kabul edilerek benimsetilmeye zorlanmasıberaberinde tepkiyi ve şiddeti getirmiştir.Daha önce bölgesel veya etnik temellere dayanan yada soğuk savaşdöneminin ideolojik temelli şiddet hareketleri teknolojik olanakların da etkisi ilebirbirlerinin yanı sıra uluslar arası suç örgütleri ile de etkileşim .içerisine girmiş veterörizmin küreselleşmesine zemin hazırlamışlardır.Kültürel provokasyonlar ve aşırı şiddet içeren tepkiler nedeniyle giderekkeskinleşen kültürel çatışma hali bu çatışmadan çıkar sağlayan gruplar tarafındanetkileme aracı olarak kullanılmış ve Doğu ve Batı tarzı kültürlerin farklılığı neredeysebir ideoloji haline getirilerek dünyanın yeni bir kutuplaşma sürecine girmesine nedenolmuştur.11 Eylül ve devamındaki büyük terörist eylemler terörizmin de küresel anlamdaorganizasyon ve etki kabiliyetine sahip olduğunu ortaya koymuştur.Küresel terörizmin küresel tehdit olarak algılanarak yapılan siyasi ve askerimüdahalelerde zaman zaman uluslar arası hukuk kurallarına aykırı yöntem vestratejilerin kültürel kutuplaşma ve kültürler arası çatışma halinin şiddete dönüşmesüreci hızlandırmıştır.Bunun yanı sıra terörist grupların kaynak sağlamak ve etki sahalarınıgenişletmek maksadıyla uluslar arası suç örgütleri ile ilişkiye girmeleri neticesindeterörizm küresel çaplı bir ekonomik sektör haline gelmiştir.Küreselleşmenin temelinde ki ekonomik ihtiyaçların askeri, siyasi ekonomik vekültürel politikaları yönlendirmesi, dünyanın geleceğine yönelik senaryoların yenidenşekillenerek savunma ve güvenlik stratejilerinde köklü değişimlerin yaşanmasınaneden olmuştur.Son küreselleşme olgusunun çıkış kaynağı ve küresel ekonominin en önemlitemsilcisi olan, küreselleşmeye yönelik politikaların uygulanmasında öncülük eden vedünyanın en büyük ekonomisine, en büyük askeri organizasyonuna, en büyük siyasiyaptırım gücüne sahip ABD, neden sonuç ilişkileri içerisinde siyasi, askeri, ekonomikve kültürel küreselleşme kadar terörizmin küreselleşmesinde de büyük bir payasahiptir.Küresel terörizm ile mücadelenin başarılı olabilmesi için alınacak tedbirlerin enaz küreselleşen terörizm kadar hızlı, esnek ve etkili bir şekilde uygulanması; küreselkarar alma mekanizmalarının, askeri ve siyasi stratejilerin ve hatta bireysel güvenlikönlemlerinin küresel terörizm olgusunu dikkate alarak geliştirilmesi son dereceönemlidir.Ancak küresel terörizmle mücadelenin öncelikle terörizmi yaratan nedenlerinortadan kaldırılması ile mümkün olabileceği, bu nedenle küreselleşme olgusununkaynağı olan Batılı gelişmiş ülkelerin ve özellikle ABD nin ekonomik gerekçelerleuyguladıkları dünya toplumları arasındaki kültürel farklılıkları yok etmepolitikalarından, Batı Avrupa uygarlığını benimsemek istemeyen toplumların iseşiddeti bir tepki yöntemi olarak kullanmaktan vazgeçmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalisation is a phenomenon that has occurred during differentperiods of history and affects communities in a political, economic andmilitary way. The last globalisation wave after the ending of Cold War isinteresting since it affects the communities culturally as well.This process which is defined as the last wave of globalisation, can beshortly explained as the trial to have life cultures, understanding ofdemocracy, threat perception and security strategy similar to the life cultureand democracy understanding of West Europe rooted civilisations.The application of culture as well as economy, politics and militarybased pressure policies in the geography where Middle Eastern and Asiansocieties live that have natural energy resources after the Cold War inaccordance with the target of creating new markets and acquiring newenergy resources so as to vitalise the exhausted economic structures of thedeveloped countries that represent Europe rooted civilisation and theenforcement to have Western type life culture and understanding ofdemocracy adopted as ?absolute truth? have lead to reaction and violence.Violent actions of past which were based on regional or ethnical roots or theviolent actions of the Cold War period which were based on ideology haveinteracted not only with each other but also with international criminalorganisations with the effect of the technological improvements and haveprovided the grounds to the globalisation of terrorism.The cultural conflicts which have sharpened gradually because ofcultural provocations and reactions that include excessive use of violencehave been used as an influence vehicle by the groups that benefit from suchconflicts and the difference between Eastern and Western cultures hasalmost been transformed into an ideology and has lead to a new polarisationperiod in the world.The big terrorist actions on and after September 11th, have shownthat also terrorism has the ability to organise and influence globally.The application of methods and strategies contrary to internationallaws in political and military interventions from time to time that are carriedout because global terrorism is perceived as global threat, has acceleratedthe process where cultural polarisation and intercultural conflicts turns intoviolence.In addition, terrorism has become a global economical sector afterterrorist groups formed relationship with international criminal organisationsin order to find resources and extend their area of influence.The shaping of military, political, economic and cultural policies by theeconomic requirements of globalisation has lead to the reshaping of thescenarios regarding the future of the world and fundamental changes insecurity strategies.USA, which is the source of the recent globalisation phenomenon andthe most important representative of global economy, which has pioneeredthe application of globalisation-oriented policies and has the biggesteconomy, the biggest military organisation, the biggest political sanctionpower has also a big share in the globalisation of terrorism as well aspolitical, military, economic and cultural globalisation within cause and effectrelations.The application of the precautions to be taken so as to be successfulin the war against global terrorism as fast, as flexible and as effective asglobalized terrorism; the improvement of global decision-makingmechanisms, military and political strategies and even personal securityprecautions taking the global terrorism phenomenon into consideration haveutmost importance.Nevertheless, the war against global terrorism can only be possiblewith the removal of the reasons of terrorism. So, developed westerncountries and especially USA should give up their policy aiming to removethe cultural differences among communities for economic purposes and thecommunities that do not want to adopt Western Europe civilisation shouldgive up using violence as a reaction method.