Düşük over rezervi nedeni ile In Vitro fertilizasyon (IVF) yapılan hastalarda Zona pellusida kalınlığının yaşa bağlı değişimi ve IVF sonuçlarına etkisi
Age-related changes in Zona pellucida thickness and its impact on IVF outcomes in patients undergoing In Vitro fertilization due to diminished ovarian reserve
  1. Tez No: 970541
  2. Yazar: ELİF YELDA BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN DEVRANOĞLU, DR. ÖZGÜR UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, in vitro fertilizasyon (IVF) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulanan 35 yaş altı ve 35 yaş üstü kadınlarda zona pellusida (ZP) kalınlığının karşılaştırılması, yaşa bağlı değişimin belirlenmesi ve bu farklılığın fertilizasyon ve gebelik sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2024–2025 yılları arasında SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülen bu prospektif gözlemsel çalışmaya, düşük over rezervi tanısı almış ve ICSI uygulanan 21–46 yaş aralığındaki 255 kadın dahil edildi. Katılımcılar 35 yaş altı (n=117) ve 35 yaş üstü (n=138) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Oositlerin ZP kalınlığı mikroskop altında üç farklı noktadan ölçüldü. Fertilizasyon oranı, blastosist gelişimi, beta-hCG düzeyleri, klinik gebelik ve abortus oranları kaydedildi. Veriler SPSS 25.0 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 35,5±5,4 yıl idi. 35 yaş altı grupta beta-hCG pozitifliği (%31,4) 35 yaş üstüne (%14,7) kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,007). İnfertilite süresi, folikül sayısı, toplanan oosit ve metafaz II oosit sayıları genç grupta ileri yaş grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p<0,001). Her iki grup arasında ZP kalınlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Zona pellusida kalınlığı, yaş grupları arasında anlamlı farklılık göstermemekle birlikte, genç kadınlarda fertilizasyon başarısı ve gebelik oranları daha yüksek bulunmuştur. IVF sonuçlarını öngörmede yaşın ve over rezervinin belirleyici rolü devam etmektedir. Bu bulgular, ileri yaş grubunda tedavi planlamasında kişiselleştirilmiş yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare zona pellucida (ZP) thickness in women under and over 35 years of age undergoing in vitro fertilization (IVF) with intracytoplasmic sperm injection (ICSI), to evaluate age-related changes, and to investigate the effect of these differences on fertilization and pregnancy outcomes. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted between 2024 and 2025 at the University of Health Sciences Zeynep Kamil Women and Children's Health Training and Research Hospital. A total of 255 women aged 21–46 years with diminished ovarian reserve who underwent ICSI were included. Participants were divided into two groups: under 35 years (n=117) and over 35 years (n=138). ZP thickness was measured microscopically at three different points for each oocyte. Fertilization rates, blastocyst formation, beta-hCG levels, clinical pregnancy, and abortion rates were recorded. Data were analyzed using SPSS 25.0. Results: The mean age of participants was 35.5±5.4 years. The rate of beta hCG positivity was significantly higher in women under 35 years (31.4%) compared to those over 35 years (14.7%) (p=0.007). Infertility duration, follicle count, number of retrieved oocytes, and number of metaphase II oocytes were significantly higher in the younger group (p<0.001). However, no statistically significant difference was found in ZP thickness between the two groups (p>0.05). Conclusion: Although zona pellucida thickness did not differ significantly between age groups, younger women demonstrated higher fertilization and pregnancy success rates. These findings highlight the continued importance of age and ovarian reserve in predicting IVF outcomes and emphasize the need for individualized treatment approaches in older patients.