Investigation of the relationship between mothers' attitudes towards early childhood and children's self-perception
Annelerin erken çocukluk dönemine ilişkin tutumları ile çocukların benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 970569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, annelerin erken çocukluk dönemine ilişkin tutumları ile çocuklarının benlik algısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, ilişki arayıcı ve tanımlayıcı olarak kesitsel tipte yürütülen bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kayseri ili Melikgazi ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na iki anaokula devam eden 3-6 yaş grubu çocukların (N=264) anneleri oluşturmaktadır. Katılımcı seçiminde gönüllülük esas alınmış ve dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 160 kişi araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (PARI)”, ve“36-72 Aylık Çocuklar İçin Demoulin Benlik Algısı Testi”ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; Aşırı Koruyuculuk alt boyutu ortalamasının 39,94 ± 8,288, Demokratik Davranma ve Eşitlik Tanıma puan ortalamasının 26,53 ± 2,763, Ev Kadınlığını Reddetme alt boyutu puan ortalamasının 28,99 ± 7,141 olduğu bulunmuştur. Karı-Koca Geçimsizliği alt boyutunun ortalama 13,87 ± 4,039 ile düşük ortalamaya sahip olduğu ve Baskı ve Disiplin alt boyutu ortalamasının 36,57 ± 7,465 olarak orta düzeyde sergilendiği görülmüştür. Ayrıca, çocukların Öz-Yeterlik puan ortalamaları 33,31 ± 3,350, Öz-Saygı puan ortalamaları 40,09 ± 3,956 ve toplam puan ortalamaları 73,39± 6,605 olarak yüksek düzeyde bulunmuştur. Aile hayatı özelliklerinin çocukların benlik algısında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamasıyla birlikte, özellikle geçimsizlik yaşayan ailelerde çocukların öz saygı düzeylerinin düştüğü belirlenmiştir. Çocuk benlik algısı üzerinde sadece bireysel ebveveyn tutumlarının değil, ailesel işlevlerin de etkili olduğu sonucuna varılmakla birlikte, konuya ilişkin daha geniş örneklemli ve uzun süreli deneysel çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between mothers' attitudes toward early childhood and their children's self-perception. The study sample consisted of mothers of children aged 3-6 (N=264) attending two Ministry of National Education kindergartens in the Melikgazi district of Kayseri province during the 2024-2025 academic year. Participant selection was based on volunteering, and a total of 160 individuals who met the inclusion criteria were included in the study. Data were collected using the“Introductory Form,”the“Attitudes to Family Life and Child-Raising Scale (PARI),”and the“Demoulin Self-Perception Test for Children Aged 36-72 Months.”Data used in the study were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22.0 package program. According to the findings obtained from the study, the mean score for the Overprotection sub-dimension was found to be 39.94 ± 8.288, the mean score for Democratic Behavior and Recognition of Equality was 26.53 ± 2.763, and the mean score for the Rejection of Housewifery sub-dimension was 28.99 ± 7.141. The mean score for the Spousal Disagreement sub-dimension was low at 13.87 ± 4.039, and the mean score for the Pressure and Discipline sub-dimension was moderate at 36.57 ± 7.465. Additionally, the children's mean Self-Efficacy score was 33.31 ± 3.350, their mean Self-Esteem score was 40.09 ± 3.956, and their total mean score was 73.39 ± 6.605, all of which were found to be high. While there was no statistically significant relationship between family life characteristics and children's self-perception, it was determined that children's self-esteem levels decreased, especially in families experiencing conflict. Although it is concluded that not only individual parental attitudes but also familial functions have an impact on children's self-perception, it is recommended that larger sample and longer-term experimental studies be conducted on the subject.