Sardunyada (Pelargonium sp.) genetik çeşitliliğin morfolojik,biyokimyasal ve moleküler yöntemlerledeğerlendirilmesi
Assessment of genetic diversity in geranium (Pelargonium sp.)using morphological, biochemical, and molecularapproaches
  1. Tez No: 970588
  2. Yazar: YAŞAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİFE DALDA ŞEKERCİ, DOÇ. DR. KEVSER KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Sardunya (Pelargonium spp.), Geraniaceae familyasına ait dünyada ve ülkemizde önemli ekonomik değere sahip bir süs bitkisidir. Bu tez çalışmasında, sekiz farklı türe ait 56 sardunya genotipinin morfolojik özellikleri, toplam fenolik madde içerikleri ve antiradikal aktiviteleri belirlenmiştir. Ayrıca, genotipler arasındaki genetik benzerlik ve farklılıklar ISSR ve iPBS moleküler markörleri kullanılarak analiz edilmiştir. Morfolojik değerlendirmeler sonucunda sardunya genotiplerinde; ortalama yaprak boyu 42,36 mm, yaprak eni 65,76 mm; çiçek salkım sapı uzunluğu 108,37 mm, salkım yüksekliği 44,54 mm, salkım genişliği 68,45 mm; çiçek boyu 37,59 mm, çiçek eni 33,58 mm, çiçek sapı uzunluğu 23,76 mm ve taç yaprak eni 15,63 mm olarak ölçülmüştür. Biyokimyasal analizler, genotiplerin toplam fenolik madde içerikleri ile antiradikal aktivitelerinin çeşitlilik gösterdiğini ortaya koymuştur. Toplam fenolik madde miktarı P. hortorum türünde 302,94 mg GAE/g iken, P. domesticum türünde 30,60 mg GAE/g olarak tespit edilmiştir. DPPH yöntemine göre antiradikal aktivite oranı ise P. hortorum'da %90,5; P. odorata'da ise %9,7 olarak belirlenmiştir. Genetik çeşitlilik analizlerinde kullanılan 13 primer (ISSR ve iPBS) ile toplam 137 bant elde edilmiş, bunlardan 129'u (%94,16) polimorfik bulunmuştur. Ortalama Polimorfik Bilgi İçeriği (PIC) değeri 0,372 olarak hesaplanmıştır. Sardunya genotipleri arasındaki genetik benzerlik oranı 0,33 ile 0,87 arasında değişim göstermiştir. Elde edilen bulguların, sardunya genetik kaynaklarının korunması, ıslah programlarının yönlendirilmesi ve ileri düzey moleküler araştırmalar için önemli bir bilimsel temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Geranium (Pelargonium spp.), a member of the Geraniaceae family, is an ornamental plant of significant economic importance both globally and in Türkiye. In this thesis study, 56 geranium genotypes belonging to eight different species were evaluated based on their morphological characteristics, total phenolic content, and antiradical activity. Additionally, genetic similarities and differences among the genotypes were analyzed using ISSR and iPBS molecular markers. Morphological evaluations revealed that the genotypes had an average leaf length of 42.36 mm and leaf width of 65.76 mm; peduncle length of 108.37 mm, inflorescence height of 44.54 mm, and inflorescence width of 68.45 mm; flower length of 37.59 mm, flower width of 33.58 mm, pedicel length of 23.76 mm, and petal width of 15.63 mm. Biochemical analyses showed diversity in total phenolic content and antiradical activity among the genotypes. The total phenolic content was determined to be 302.94 mg GAE/g in P. hortorum and 30.60 mg GAE/g in P. domesticum. Based on the DPPH method, the antiradical activity was found to be 90.5% in P. hortorum and 9.7% in P. odorata. A total of 137 bands were generated using 13 primers (ISSR and iPBS), of which 129 (94.16%) were polymorphic. The average Polymorphic Information Content (PIC) value was calculated as 0.372. The genetic similarity among geranium genotypes ranged from 0.33 to 0.87. The findings of this study are expected to provide a valuable scientific foundation for the conservation of geranium genetic resources, the design of breeding programs, and future advanced molecular research.