Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesince 2022 yılında ölüm sebebi belirlenemeyen vakaların değerlendirilmesi
Evaluation of cases with undetermined cause of death in 2022 by the council of Forensic Medicine Morgue Department
- Tez No: 970628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ATAN, DR. İSMAİL ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesince 01/01/2022- 31/12/2022 tarihleri arasında otopsisi yapılmış olup ölüm sebebi belirlenemeyen ve adli merci tarafından Adli Tıp Birinci İhtisas Kurulundan veya Adli Tıp Sekizinci İhtisas Kurulundan görüş talep edilmesi önerilen vakalar retrospektif olarak incelendi. 1111 olgunun 786'sı (%70,7) erkek, 323'ü (%29,1) kadındır. Olguların büyük çoğunluğunun ikametinde rahatsızlandığı veya öldüğü (n=544, %49), ön bilgilendirmenin sıklıkla ölü bulunma (n=416, %37,4) ve rahatsızlanarak ölüm (n=351, %31,6) şeklinde olduğu bildirilmiştir. 228 olguda (%20,5) dış muayenede çürüme bulgusu tespit edildi. 328 (%29,5) olguda hastane yatışı olduğu görüldü. 419 olguda (%37,7) Morg İhtisas Dairesi raporunda tıbbi belge vardı. Olguların tamamında toksikolojik analiz yapılmıştır. 1098 olguda (%98,8) histopatolojik inceleme yapılmıştır. 228 olguda (%20,5) mikrobiyolojik kültür için doku ve sıvı örnekleri alınmıştır. İlgili ihtisas kurulundan görüş istenmesindeki en sık sebeplerin tahkikat dosyasındaki eksiklikler (n=551, %49,6) ve tıbbi belge (n=399, %35,9) eksikliği olduğu, bu sebepleri otopside spesifik pozitif bulgu eksikliğinin (n=327, %29,4) ve çürümenin (n=199, %17,9) takip ettiği görüldü. İlgili ihtisas kurulundan görüş alınmasının uygun olduğu kanaati bildirilen 1111 olgudan 116'sının (%10,4) henüz raporlandırılmamış olduğu, raporlandırılması tamamlanmış (n=995) olguların raporlarının 437'sinde (%43,9) Morg İhtisas Dairesi raporunda bulunmayan tıbbi belge, 586'sında (%58,9) olay yeri inceleme raporu eklenmiş olduğu, 939'unda (%94,4) ifadelerin mevcut olduğu, 129 olguda (%13) harici tahkikat evrakı eklenmiş olduğu, 17 olguda (%1.5) Morg İhtisas Dairesi raporu ve ölü muayenesi dışında herhangi bir belge eklenmemiş olduğu görüldü. İlgili İhtisas kurulunca raporlandırılan 494 olgunun (%49,7) doğal ölüm, 347 olgunun (%34,9) zorlamalı ölüm olduğu, 154 olguda (%15,5) bilinemediği görülmüştür. İlgili ihtisas kurulu sonuçlarında ölüm sebebi içerisinde sıklıkla kalp damar hastalıklarının (n=267, %26,8), enfeksiyonun (n=120, %12,1), kişinin kendinde mevcut hastalıkların (n=111, %11,2) ve travmaların (n=91, %9,2) olduğu tespit edilmiştir. İlgili ihtisas kurulunca rapor düzenlenen 755 olguda (%75,9) kesin ölüm sebebi belirlenmiştir. Kesin ölüm nedeni bildirilemeyen 137 olguda (%57,1) bu durumun sebebi çürüme olarak değerlendirilirken, 93 olguda (%38,8) bu durumun sebebi otopsi ve diğer incelemelerde spesifik bulgu eksikliği olmuştur. İlgili İhtisas kurulunca sonuçlandırılan 995 olgudan 471'ine (%47,3) otopsi, 266'sına (%26,7) tıbbi belgeler, 181'ine (%18,2) ifadeler, 128'ine (%12,9) olay yeri inceleme ve 19'una (%1,9) harici tahkikat evrakı sonuca ön planda katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, cases that underwent autopsy at the Council of Forensic Medicine Morgue Department between 01/01/2022 and 31/12/2022 and were deemed appropriate for consultation with either the First Specialization Board of The Council of Forensic Medicine or the Eighth Board of The Council of Forensic Medicine in order to answer the questions posed by judicial authorities were retrospectively analyzed. Among the 1111 cases, 786 (70.7%) were male, and 323 (29.1%) were female. The majority of the cases occurred in residential settings (n=544, 49%). Furthermore, the most frequently noted preliminary information included being found deceased (n=416, 37.4%) and experiencing health deterioration leading to death (n=351, 31.6%). In addition, 20.5% of the cases (n=228) showed signs of decomposition during the external examination. It was also observed that 29.5% of the cases (n=328) had a history of hospitalization. Moreover, medical documents were present in the Morgue Department report for 37.7% of the cases (n=419). Toxicological analysis was performed in all cases. Almost all cases (n=1098, 98.8%) underwent histopathological examination. Notably, 20.5% of the cases (n=228) had tissue and fluid samples collected for microbiological culture tests. The most common reasons for requesting an opinion from the relevant specialization board were deficiencies in the investigative file (n=551, 49.6%) and the absence of medical documents (n=399, 35.9%). These were followed by the lack of specific positive findings in the autopsy (n=327, 29.4%) and the presence of decomposition (n=199, 17.9%). Among the 1111 cases for which it was deemed appropriate to request an opinion from the relevant specialization board, 116 cases (10.4%) were not reported. In the reports of the 995 cases that had been completed, 43.9% (n=437) included medical documents that were not present in the Morgue Department report, while 58,9% (n=586) had an attached crime scene investigation report. Additionally, statements were present in 94.4% (n=939) of the reports, and 13% included additional external investigative documents. It was observed that 17 cases contained no additional documents other than the Morgue Department report and the postmortem examination report. Among the cases reported by the relevant specialization board, 49.7% (n=494) were determined to be due to natural causes, while 34.7% (n=349) were classified as forced deaths. Furthermore, in 15.5% (n=154) of the cases, the cause of death could not be determined. The findings of the relevant specialization board indicated that the most common causes of death included cardiovascular diseases (n=267, 26.8%), infections (n=120, 12.1%), pre-existing medical conditions (n=111, 11.2%), and trauma (n=91, 9.2%). In 75.9% of the cases (n=755) for which reports were issued by the relevant specialization board, a definitive cause of death was determined. However, among the cases where a definitive cause of death could not be established, 57.1% (n=137) were attributed to decomposition, while 38.8% (n=93) were due to the lack of specific findings in the autopsy and other examinations. Among the 995 cases concluded by the relevant specialization board, the primary contributing factors were autopsy findings in 47.3% (n=471), medical documents in 26.7% (n=266), witness statements in 18.2% (n=181), crime scene investigation reports in 12.9% (n=128), and external investigative documents in 1.9% (n=19).