Noise resilience in discrete time crystal realizations on quantum computers
Kuantum bilgisayarlarda gerçekleştirilen ayrık zaman kristallerinin gürültü direnci
- Tez No: 970677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BARIŞ MALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Ayrık Zaman Kristalleri (DTC'ler), zaman-öteleme simetrisini kıran maddenin denge dışı bir fazıdır. Bu durum, sürülen Hamiltoniyenlerde gözlenen sağlam salınımlar olarak ortaya çıkar. Mevcut Gürültülü Orta Ölçekli Kuantum (NISQ) bilgisayarlarında DTC'lerin gerçekleştirilmesi, çevresel gürültü, kubitlerin uyumsuzluğu ve hesaplama hataları nedeniyle zorlu olabilir. Bu tez, DTC'lerin direncini ve sağlamlığını araştırmakta, son gelişmeleri ve mevcut kuantum işlemciler kullanılarak DTC stabilizasyonunun olası iyileştirmelerini inceler. Genel olarak, dışarıdan sürülen bir çok-kütleli sistemin sonsuz sıcaklık durumuna kadar ısınması beklenir. Termalizasyon olarak adlandırılan bu süreç, zaman-kristal düzenini engeller. Zaman-kristal düzenini koruyan iki temel mekanizma, termalizasyonu engelleyen güçlü düzensizliğe sahip çok-cisim lokalizasyonu (MBL) ve yüksek frekanslı sürmenin termalizasyonu engellediği Floquet ön-termalizasyonudur. Bu iki süreç, bir kuantum sistem termalize olmadan önce zaman kristallerini gerçekleştirmemize ve araştırmamıza olanak tanır.
Özet (Çeviri)
Discrete Time Crystals (DTCs) are a non-equilibrium phase of matter that breaks the time-translation symmetry. This manifests as robust oscillations observed in driven Hamiltonians. Realizing DTCs on current Noisy Intermediate-Scale Quantum (NISQ) computers can be challenging due to the environmental noise, decoherence of qubits and computational errors. This thesis investigates the resilience and robustness of DTC and examines recent developments, and possible improvements of DTC stabilization using current quantum processors. Generally, an externally driven many-body system is expected to heat up to an infinite temperature state. This process, which is called thermalization, prevents the time-crystalline order. The two primary mechanisms that protect time-crystalline order are many-body localization (MBL) which has a strong disorder that prevents the thermalization, and Floquet prethermalization where its high frequency driving prevents the thermalization. These two processes allow us to realize and investigate the time crystals before a quantum system thermalizes.