The spectator gamer: symbolic archetypes and motivational traits of game audiences
İzleyici oyuncu: Oyun izleyicilerinin sembolik arketipleri ve motivasyonel özellikleri
- Tez No: 970676
- Danışmanlar: DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dijital oyunlarla doğrudan oynamaktan ziyade izleyerek etkileşim kuran bireyleri tanımlayan yeni bir figür olan“izleyici oyuncu”yu incelemektedir. Oyun araştırmaları genellikle oyuncu deneyimine odaklansa da, izleyicilik hâlâ yeterince araştırılmamış bir alandır. Bu çalışma, oyun izleme deneyimini sembolik ve duygu ile ilişkili bir medya etkileşimi biçimi olarak ele almaktadır. Çalışma, izleyici motivasyonlarına dayanan altı sembolik arketip önermektedir. Bu arketipler; duygusal yankılanma, bilişsel ilgi ve estetik tercihler gibi motivasyonel eğilimlere göre yapılandırılmıştır. Araştırma ayrıca, izleyicilerin sembolik ve duygusal eğilimlerini ortaya çıkarmayı amaçlayan projektif yöntemlerden esinlenilmiş deneysel, görsel tabanlı bir araç geliştirmiştir. Bu tez, izleyici motivasyonlarını ve tipolojilerini ortaya koyarak dijital izleyici kitlesinin oyun deneyimini izleme yoluyla nasıl yaşadığını anlamaya yönelik kuramsal bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the emerging figure of the spectator gamer—individuals who primarily engage with digital games through watching, rather than playing. While game studies have long focused on player experience, spectatorship remains underexplored. This research approaches game viewing as a symbolic and affective form of media engagement. The study proposes six symbolic archetypes of spectatorship, based on distinct motivational traits such as emotional resonance, cognitive interest, and aesthetic preference. Drawing from audience theory and affective science, it introduces an exploratory image-based tool inspired by projective methods to surface viewer inclinations. By outlining spectator motivations and typologies, the thesis contributes to a deeper understanding of how digital audiences experience play through watching.