Effect of different solvent compositions on petroleum recovery in heavy oil reservoirs
Ağır petrol rezervuarları'nda farklı çözücü bileşimlerinin petrol geri kazanımına etkisi
- Tez No: 970687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Karışabilirlik, CO₂ esaslı Artırılmış Petrol Üretimi (Enhanced Oil Recovery, EOR) yöntemlerinin etkinliğinde kritik bir faktördür. Birçok ağır petrol rezervuarında CO₂ enjeksiyonu rezervuar koşulları altında karışabilirlik sağlayamadığından, viskoziteyi düşürme ve etkili yer değiştirme kabiliyetini sınırlar. Bu sorunu aşmak için, daha düşük Minimum Karışabilirlik Basıncına (MMP) ve daha güçlü karışabilirlik potansiyeline sahip hafif hidrokarbon çözücüler olan propan ve bütan alternatif olarak önerilmiştir. Türkiye'deki Batı Raman Sahası, doğal üretim düşüşü yaşayan olgun bir ağır petrol sahası olarak bu stratejilerin değerlendirilmesi için temsil niteliğinde bir örnek oluşturmaktadır. Bu çalışmada, propan ve bütanın MMP değerlerini belirlemek için Eclipse 300 kullanılarak slim tube simülasyonları gerçekleştirilmiş, saha ölçeğinde rezervuar simülasyonları için ise CMG GEM yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlar, propan enjeksiyonunun kendi MMP'sinde (1690 psi) %9'un üzerinde ek kümülatif petrol üretimi sağladığını, petrol viskozitesini yaklaşık %9 oranında düşürdüğünü ve CO₂'nin MMP'sini 3527 psi'den 3325 psi'ye indirdiğini göstermiştir. Böylece gelecekte karışabilir CO₂ enjeksiyonu için potansiyel oluşturulmuştur. Ekonomik açıdan, NPV ve IRR'yi birleştiren normalize edilmiş skor yöntemi, 0.1 PV propan enjeksiyonunun en güçlü genel performansı sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Miscibility is a critical factor in the effectiveness of CO₂-based Enhanced Oil Recovery (EOR). In many heavy oil reservoirs, CO₂ injection remains immiscible under reservoir conditions, which limits its ability to reduce viscosity and achieve efficient displacement. To overcome these challenges, lighter hydrocarbon solvents such as propane and butane have been proposed as alternatives, due to their lower Minimum Miscibility Pressures (MMPs) and stronger miscibility potential. The Batı Raman Field in Türkiye, a mature heavy oil reservoir suffering from natural production decline, provides a representative case study for evaluating these strategies. In this work, slim tube simulations using Eclipse 300 were employed to determine the MMP of propane and butane, while CMG GEM was used to perform field-scale reservoir simulations. The results show that propane injection at its MMP (1690 psi) achieved over 9% additional cumulative oil recovery, reduced oil viscosity by nearly 9%, and lowered the CO₂ MMP from 3527 to 3325 psi, enabling the potential for miscible CO₂ flooding in future operations. Economically, the normalized scoring method that combined NPV and IRR demonstrated that 0.1 PV propane injection delivered the strongest overall performance.