Investigation of miRNA-1 and miRNA-133a levels after acute neuromuscular exercise in ultimate frisbee athletes
Ultimate frisbee sporcularında akut nöromusküler egzersiz sonrası miRNA-1 ve miRNA-133a düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 970709
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM SEDA GÜLEÇ YILMAZ, PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Moleküler Tıp, Physiotherapy and Rehabilitation, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
MikroRNA'lar (miRNA'lar), özellikle miR-1 ve miR-133a, iskelet kası adaptasyonu ve yeniden yapılanmasında görev alan, kasa özgü düzenleyici moleküllerdir. Bu moleküller dayanıklılık ve direnç tipi egzersiz bağlamında kapsamlı şekilde incelenmiş olsa da, Ultimate Frisbee sporcularında nöromüsküler egzersize verilen akut yanıtları net olarak ortaya konmamıştır. Bu çalışmanın amacı, bir nöromüsküler egzersiz programının (FIFA 11+) tükürükten elde edilen miR-1 ve miR-133a ekspresyon düzeyleri üzerindeki akut etkilerini incelemek ve bu miRNA'ların atletik performans parametreleriyle olan ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 25 Ultimate Frisbee sporcusu katılmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrası tükürük örnekleri toplanmış; miRNA düzeyleri RT-qPCR yöntemi (2^(−ΔΔCT)) ile analiz edilerek U6 geni ile normalize edilmiştir. Atletik performans değerlendirmeleri Cooper testi, RAST, dikey sıçrama, çeviklik T-testi, üçlü sıçrama ve mekik testiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Egzersiz sonrası miR-1 ve miR-133a ekspresyon düzeylerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamış (p > 0.05), ancak yukarı yönlü bir eğilim gözlemlenmiştir. Egzersiz sonrası miR-133a düzeyleri, anaerobik kapasite, güç çıktıları, yorgunluk indeksi ve çeviklik performansıyla negatif yönde anlamlı korelasyon göstermiştir (r = –0.419 ila –0.632; p < 0.05). Egzersiz öncesi miR-133a düzeyleri de benzer ters ilişkiler ortaya koymuştur. miR-1 ile anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. ROC analizi, ayırt edici gücün sınırlı olduğunu ortaya koymuştur (AUC: miR-1 = 0.522; miR-133a = 0.541). Bu bulgular, miR-133a'nın, miR-1'den farklı olarak, nöromüsküler performans ölçütleriyle ilişkili olduğunu ve Ultimate Frisbee sporcularında egzersiz yanıtının non-invaziv bir biyobelirteci olarak potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs), particularly miR-1 and miR-133a, are muscle-enriched regulators involved in skeletal muscle adaptation and remodeling in response to exercise. While these molecules have been studied extensively in endurance and resistance contexts, their acute response to neuromuscular exercise in Ultimate Frisbee athletes remains unclear. This study aimed to investigate the acute effects of a neuromuscular exercise program (FIFA 11+) on salivary miR-1 and miR-133a expression levels and to explore their relationship with athletic performance indicators. Twenty-five Ultimate Frisbee players participated. Saliva samples were collected pre- and post-exercise. miRNA levels were quantified using RT-qPCR (2^(−ΔΔCT)) method, normalized to U6. Athletic performance tests included Cooper test, RAST, Vertical jump, Agility T-test, Triple hop for distance, and Sit-up test. Wilcoxon signed-rank and Spearman correlation tests were applied. No significant changes were observed in miR-1 and miR-133a expression after exercise (p > 0.05), although trends toward upregulation were noted. Post-exercise miR-133a levels were negatively correlated with anaerobic capacity, power outputs, fatigue index, and agility performance (r = –0.419 to –0.632; p < 0.05). Pre-exercise miR-133a levels showed similar inverse associations. No meaningful correlations were detected for miR-1. ROC analysis revealed limited discriminative capacity (AUC: miR-1 = 0.522; miR-133a = 0.541). Salivary miR-133a, but not miR-1, was associated with key neuromuscular performance measures, suggesting its potential as a non-invasive biomarker of exercise readiness in Ultimate Frisbee athletes.