ST yükselmesi olan ve olmayan akut miyokard infarktüslü hasta gruplarında mikrorna profilinin araştırılması
Investigation of the microrna profile in acute myocardial infarction with ST elevation and non-st-elevation group
  1. Tez No: 448827
  2. Yazar: ONUR BOBUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), son yıllarda gelişmiş tanı, tedavi ve önleme yöntemleri olmasına rağmen ülkemizde ve tüm dünyada ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Akut miyokard infarktüsünün (AMI) ani meydana gelmesi, daha önceden tahmin edilememesi nedeniyle AMI için erken tanı belirteçlerinin saptanması çok önemlidir. Günümüzde gelişmiş tanı yöntemlerinin yanında son yıllarda AMI tanısı ile ilişkili olabileceği düşünülen diğer bir molekül miRNA'lardır. Bazı miRNA'ların ateroskleroz patogenezinde ve kalp fonksiyonlarını düzenlemede rol oynadıkları gösterilmiştir. Örneğin miR-1 ve miR-133'ün myoblast diferansiyasyonunda, kardiyomyosit proliferasyonunda, kardiyak iletim sistemi düzenlenmesinde rol oynadığı daha önceki çalışmalarda saptanmıştır. Çalışmamızda AMI tanısı almış ST yükselmeli (STEMI) ve ST yükselmesiz (NSTEMI) hastalarda hsa-miR-1, hsa-miR-25-3p, hsa-miR-30d-5p, hsa-miR-34a-5p, hsa-miR-92a-3p, hsa-miR-133a-3p, hsa-miR-150, hsa-miR208a-3p, hsa-miR-221-3p, hsa-miR374a-5p, hsa-miR499a-5p ekspresyon düzeylerini araştırmayı amaçladık. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na Akut Miyokard İnfarktüsü tanısı ile başvuran 25 ST yükselmeli (yaş ort: 59,9±11,0) ve 25 ST yükselmesiz (yaş ort: 64,24±11,1) hastalar ile tamamen sağlıklı 20 kişi kontrol grubu (yaş ort: 49,6±7,3) olarak çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarından 5mL'lik EDTA'lı tüplere alınan kan örnekleri 2000xg'de 10 dk santrifüj edildikten sonra plazmaları ayrıldı. miRNA'lar plazmadan miRNA izolasyon kiti ( Roche Diagnostics, GmbH, Mannheim, Germany) ile izole edildi. İzole edilen miRNA'lar Reverse Transcription kit (Fluidigm, USA) ile cDNA'ya dönüştürüldü ve elde edilen cDNA'lardan Dynamic Arrayler üzerinde yüksek kapasiteli Real-Time PCR sistemi (Fluidigm, Biomark, USA) kullanılarak miRNA ekspresyon analizi yapıldı. Hasta grubunda kontrol grubuna göre, bakılan miRNA'ların ekspresyon düzeylerinde anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, miRNA'ların AMI tanısında erken bir biyobelirteç olabileceği düşünülse de daha ileri ve geniş popülasyonlu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is the leading cause of deaths in our country and all over although improved diagnosis, treatment and prevention methods in recent years, Due to the sudden occurrence and unpredictability, the determination of early diagnostic markers of Acute myocardial infarction (AMI) is very important. Today, alongside the improved diagnostic methods, in recent years another markers which might be associated with a diagnosis of AMI are miRNAs molecules. certain miRNAs were shown to play a role in the pathogenesis of atherosclerosis and in regulating cardiac functions. For example, in earlier studies miR-1 and miR-133 were determined to play a role in myoblast diferansiyon, in cardiomyocyte proliferation and in regulating cardiac conduction system. In our study we aimed to investigate hsa- hsa-miR-1, hsa-miR-25-3p, hsa-miR-30d-5p, hsa-miR-34a-5p, hsa-miR-92a-3p, hsa-miR-133a-3p, hsa-miR-150, hsa-miR208a-3p, hsa-miR-221-3p, hsa-miR374a-5p and hsa-miR499a-5p expression levels in patients who had been diagnosed with AMI with ST elevation (STEMI) and non-ST elevation (NSTEMI). 25 ST-segment elevation (mean age: 59.9 ± 11.0) and 25 non-ST elevation (mean age: 64,24±11,1) patients with the diagnosis myocardial infarction and 20 healthy control group (mean age: 49.6 ± 7.3) were enrolled in the study who applied to Mersin University Medical Faculty Health Research and Application Hospital Cardiology Department. Blood samples were taken from patients and controls to 5ml EDTA tubes, centrifuged at 2000xg for 10 minutes and then the plasma was separated. miRNAs were isolated by the plasma miRNA isolation kit (Roche Diagnostics, GmbH, Mannheim, Germany). Isolated miRNAs was transformed to cDNA by Reverse Transcription kit (Fluidigm, USA) and miRNA expression analysis was performed using high capacity Real-Time PCR System (Fluidigm, Biomarker, USA) from cDNAs on Dynamic Arrays. There is no significant increase or decrease detected in the expression miRNA levels in the patients group compared to control group (p>0.05). In conclusion, miRNAs may be an early biomarker for the diagnosis of AMI however further and larger studies are needed.