Mind between the lines: Maternal epistemic language as a scaffolding tool for preschoolers' false belief understanding
Satır arasındaki zihin: Okul öncesi çocukların yanlış inanç anlayışını destekleyen hassas bir iskele olarak annelerin epistemik dili
  1. Tez No: 970723
  2. Yazar: NİHAL YILDIZ GÖKÇE ARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, annelerin epistemik konuşmalarının çocuk özelliklerine (yanlış kanı anlama yeterlilik düzeyi, cinsiyet) ve bağlamsal özelliklere (hikâyeye aşinalık) göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmayı amaçlamıştır. 120 anne, okul öncesi çağındaki çocuklarına iki kere sözsüz ve resimli bir kitap anlatmışlardır. Çocuklar, üç birinci düzey yanlış kanı görevindeki performanslarına göre yeterli (YKA-Yeterli), geçiş aşamasında (YKA-Geçiş) veya yetersiz (YKA-Yetersiz) olarak sınıflandırılmıştır. Annelerin epistemik dili; atfedilen kişi türü (anne-çocuk ya da hikâye karakteri), kullanılan cümlenin işlevi (soru ya da ifade) ve epistemik ifadenin türü (bilişsel, kesinlik, karşıt gerçeklik) açısından kodlanmıştır. Annelerin çocuklarının sosyobilişsel becerilerine duyarlılığını ortaya koyan bulgulara göre, YKA-Geçiş çocukların anneleri, epistemik sorular yoluyla daha etkileşimli söylemler başlatma eğilimindedir. Beklendiği üzere, annelerin epistemik dili çocuk ve bağlamsal değişkenlerin etkileşimli etkileriyle şekillenmiştir. Özellikle, YKA-Yeterli çocukların anneleri, hikâyeye aşinalığın olduğu durumda, hikâye karakterine göndermede bulunan epistemik ifadeleri daha sık kullanmıştır. Bu etki, özellikle karşıt gerçeklik içeren ifadelerde, kullanılan cümlenin işlevinden bağımsız olarak gözlenmiştir. YKA-Yetersiz erkek çocukların anneleri ise, YKA-Geçiş erkek çocukların annelerine göre daha çok anne-çocuk atıflı epistemik ifadeler kullanmıştır. Son olarak, YKA-Geçiş kız çocukların anneleri, YKA-Yeterli kız çocukların annelerine göre daha fazla anne-çocuk atıflı kesinlik belirten ifade kullanmıştır. Bu sonuçlar, annelerin çocuklarıyla kullandığı epistemik dilin doğasının, çeşitli çocuk ve bağlamsal özelliklerin etkileşimli etkisiyle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmaların, annelerin epistemik destekleme süreçlerindeki bireysel farklılıklara odaklanması, bu alandaki müdahale çalışmalarının temellerini atmak açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether mothers' epistemic talk differed by child characteristics (i.e., false belief understanding competence level, gender) and contextual features (i.e., story familiarity). A wordless picture book was narrated twice by 120 mothers to their preschool-aged children. Children were categorized as competent (FBU-Competent), in transition (FBU-Transition), or not competent (FBU-None) based on their performance on three first-order false belief tasks. Mothers' epistemic language was coded for type of referent (mother-child or story character), type of utterance function (question or statement), and type of expression (cognitive, certainty, contrastive). Evidencing mothers' sensitivity to their children's socio-cognitive abilities, mothers of FBU-transition children were found to initiate more interactive discourse through the use of epistemic questions. As expected, the mothers' epistemic language was found to be shaped by the interactive effects of child and contextual variables. Specifically, mothers of FBU-competent children used more epistemic statements with story character reference when the story was familiar. This effect was especially observed in contrastive language, regardless of utterance type. The mothers of FBU-None boys used more epistemic statements with mother-child referents compared to the mothers of FBU-transition boys. Finally, mothers of FBU-Transition girls used more certainty expressions with mother-child referents than mothers of FBU-Competent girls. Overall, these results show that the nature of the epistemic language mothers use with their children is affected interactively by various child and contextual characteristics. Future work that focuses on the individual differences in the accuracy of mothers' epistemic scaffolding is warranted to lay the groundwork for much-needed intervention studies.