Rhodotorula mucilaginosa BT59 izolatı kullanılarak üzüm posasından tek hücre yağının biyosentezi ve karakterizasyonu
Biosynthesis and characterization of single-cell oil (SCO) from grape pomace usi̇ng Rhodotorula mucilaginosa BT59 isolate
  1. Tez No: 970737
  2. Yazar: EMEL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞAN, PROF. DR. TUNCAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, üzüm posasından yerel bir izolat olan Rhodotorula mucilaginosa (BT59) kullanılarak tek hücre yağı (THY) üretimi, yanıt yüzey yöntemi (RSM) ile optimize edilmiştir. Optimum koşullar %6,20 karbon kaynağı, pH 4,33 ve 5,81 günlük inkübasyon olarak belirlenmiştir. Doymuş ve doymamış yağ asidi profilleri için en uygun parametreler sırasıyla %8,32 karbon–pH 4,44–8 gün ve %2 karbon–pH 4,47–8 gün olarak bulunmuştur. Elde edilen THY, yüksek oleik asit (%58–76) ve palmitik asit (%10–14) içeriğiyle kakao yağı, palm yağı ve zeytinyağına benzerlik göstermiştir. Ürünler 659,40 mg GAE/kg toplam fenolik bileşik, 24,04 mg/L EC₅₀ antioksidan aktivite ve Salmonella enterica'ya karşı antimikrobiyal aktivite sergilemiştir. Fonksiyonel gıda uygulamaları kapsamında, %5–15 oranında THY içeren düşük yağlı mayonez formülasyonları hazırlanmıştır. %15 THY içeren örnek (M3), ticari kontrolle karşılaştırıldığında benzer reolojik ve mikroyapısal özellikler göstermiştir. Yüksek fenolik bileşik içeriği (310,21 mg GAE/100 g) ve antioksidan aktivitesi, depolama süresince peroksit oluşumunu sınırlayarak oksidatif stabiliteyi artırmıştır.“Sıfır atık”yaklaşımı benimsenerek, yağ ekstraksiyonu sonrası kalan yağsız biyokütle ve üzüm posası antosiyaninleri biyobozunur akıllı ambalaj filmlerinde değerlendirilmiştir. Bu filmler yüksek mekanik dayanım, UV bariyer kapasitesi ve düşük su buharı geçirgenliği sergilemiştir. Antosiyaninle zenginleştirilmiş filmler, amonyak varlığında kırmızıdan yeşile renk değiştirerek tazelik göstergesi olarak işlev görmüştür; özellikle GBA filmi üstün termal stabilite ve homojenlik sunmuştur. Genel olarak, üzüm posası mikrobiyal yağ üretimi ve akıllı ambalaj geliştirilmesi için umut vadeden bir substrat olarak ortaya konmuş ve tarımsal atıkların katma değerli ürünlere dönüştürülmesinde sürdürülebilir bir potansiyel göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, single-cell oil (SCO) production from grape pomace using a local isolate, Rhodotorula mucilaginosa (BT59), was optimized by response surface methodology (RSM). Optimum conditions were identified as 6.20% carbon source, pH 4.33, and 5.81 days of incubation. The most suitable parameters for saturated and unsaturated fatty acid profiles were 8.32% carbon–pH 4.44–8 days and 2% carbon–pH 4.47–8 days, respectively. SCO was rich in oleic acid (58–76%) and palmitic acid (10–14%), showing similarities to cocoa butter, palm oil, and olive oil. The products exhibited 659.40 mg GAE/kg total phenolics, 24.04 mg/L EC₅₀ antioxidant activity, and antimicrobial activity against Salmonella enterica. For functional food applications, low-fat mayonnaise formulations containing 5–15% SCO were prepared. The 15% sample (M3) showed rheological and microstructural properties comparable to the commercial control. Its high phenolic content (310.21 mg GAE/100 g) and antioxidant activity enhanced oxidative stability by limiting peroxide formation during storage. Adopting a“zero-waste”approach, defatted biomass and grape pomace anthocyanins remaining after oil extraction were utilized in biodegradable smart packaging films. These films exhibited high mechanical strength, UV barrier capacity, and low water vapor permeability. Anthocyanin-enriched films changed color from red to green in the presence of ammonia, serving as freshness indicators; notably, the GBA film displayed superior thermal stability and homogeneity. Overall, grape pomace was demonstrated as a promising substrate for microbial oil production and smart packaging development, highlighting its potential in the sustainable conversion of agricultural waste into value-added products.