Modern Osmanlı Posta Teşkilatı'nın sınır aşırı kültürel miras ağı olarak korunmasına dair bir dijital belgeleme önerisi
A proposal for the digital documentation of the modern Ottoman Postal Organization as a transboundary cultural heritage network
  1. Tez No: 970739
  2. Yazar: ECE KÜÇÜKATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZASLAN, DOÇ. BETÜL GELENGÜL EKİMCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 19. yüzyılda şekillenen modern Osmanlı posta teşkilatını, somut ve somut olmayan bileşenleriyle birlikte bütüncül bir sistem olarak incelemekte ve sınır aşan bir kültürel miras ağı olarak değerlendirmektedir. Şimdiye kadar kültürel miras literatüründe Osmanlı posta ağı sınır aşan bir miras unsuru olarak ele alınmamıştır. Ayrıca çok geniş bir coğrafyaya yayılmış ve dağınık durumda bulunan verilerin bütüncül bir şekilde sistematik olarak belgelenmemesi bu mirasın korunması ve anlaşılması açısından önemli bir eksiklik yaratmıştır. Çalışmanın temel amacı, bu çok bileşenli yapının kültürel miras değerlerini özgün bir bakış açısıyla ortaya koymak ve dijital belgeleme yöntemi aracılığıyla güncel yaklaşımlarla uyumlu bir koruma zemini geliştirmektir. Bu kapsamda, çok geniş bir coğrafyada, farklı türde ve dağınık biçimde bulunan veriler araştırılmış, karşılaştırmalı ve çok katmanlı analizlerle değerlendirilmiştir. Kuramsal tartışmalar, posta ağının kültürel miras değerini tanımlamak için koruma kuramı ve mimarlık tarihinden beslenirken; dijital araçlar, bu mirasın belgelenmesi, temsil edilmesi ve erişilebilir hâle getirilmesi için kullanılmıştır. Osmanlı posta teşkilatı ilk kez kültürel miras literatüründe sınır aşan bir kültür varlığı olarak görünür kılınmış ve dijital belgeleme yöntemlerini koruma araştırmalarına entegre ederek sürdürülebilir, erişilebilir ve geliştirilebilir bir miras sistemi ortaya konmuştur. Böylece çalışma hem kültürel miras kapsamına hem de dijital koruma pratiklerine yenilikçi bir yaklaşım kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis adresses the modern Ottoman postal organization, which took shape in the 19th century, as a holistic system with it's both tangible and intangible components, and considers it as a transboundary cultural heritage network. The Ottoman postal network has not been studied in the cultural heritage literature as a transboundary heritage element until now. Moreover, the lack of systematic and holistic documentation of the widely scattered data across a vast geography has created a significant gap in the preservation and understanding of this heritage. The primary aim of the study is to reveal the cultural heritage values of this multi-component structure from an original perspective and to develop a preservation framework through digital documentation methods which are aligned with contemporary approaches .In this context, diverse data from a wide geographical area has been investigated and evaluated by comparative and multi-layered analyses.While theoretical discussions draw on preservation theory and architectural history to define the cultural heritage value of the postal network, digital tools have been used to document, represent and make accessible this heritage. The Ottoman postal organization, for the first time, has been made visible in the cultural heritage literature as a transboundary heritage value, and a sustainable, accessible, and improvable heritage system has been established by integrating digital documentation methods into preservation research.Thus,the study contributes an innovative approach to both the cultural heritage field and digital preservation practices.