HHO kuru hücresinin elektrolit çözeltisinde nanomalzemelerin kullanılması
Nanomaterials usege in electrolyte solution of HHO dry cell
  1. Tez No: 970853
  2. Yazar: ONUR BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAAN BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hidrojen, geleceğin en önemli enerji kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Ancak bu potansiyelin sürdürülebilir olması için hidrojenin temiz yöntemlerle üretilmesi gerekmektedir. Bu yöntemlerden biri de su elektrolizidir. Su elektrolizi, suyu elektrik enerjisi yardımıyla hidrojen ve oksijen gazlarına ayırır ve bu gazlar doğrudan yakıt olarak birlikte kullanılabilir. HHO kuru hücresi de su elektrolizi prensibiyle çalışır. Bu hücrenin verimliliği birkaç faktöre bağlıdır, bunlardan biri de kullanılan elektrolit türüdür. Literatürde, elektrolitler genellikle saf suyun çeşitli kimyasallarla karıştırılmasıyla hazırlanır. Son çalışmalarda, su elektrolizinde nanomalzemelerin kullanımı bir trend haline gelmiş ve umut verici sonuçlar vermiştir. Ancak, nanomalzemelerin HHO kuru hücrelerinde kullanımı henüz literatürde araştırılmamıştır. Bu tezde, nanomalzemelerin HHO kuru hücrelerinde uygulanabilirliği araştırılmış ve böylece mevcut literatürdeki önemli bir boşluk giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen is considered one of the most important energy sources of the future. However, for this potential to be sustainable, hydrogen must be kept clean. One of these breakthroughs is water electrolysis. Water electrolysis is the separation of water into oxygen and oxygen gases, which are components of electricity. These gases are directly available as fuel. An HHO dry cell also operates by water electrolysis. The frequency of this cell depends on several factors, one of which is the type of electrolyte used. In the literature, electrolytes are generally prepared by mixing distilled water with various chemicals. Finally, the use of nanomaterials in water electrolysis has become a trend and has yielded promising results. However, the use of nanomaterials in HHO dry classification has not yet been explored in the literature. This thesis investigates the applicability of nanomaterials in HHO dry expansion, thus addressing a significant limitation in the existing literature.