Matematik eğitimi alanındaki teknolojik pedagojik alan bilgisi çalışmalarının incelenmesi
Examination of technological pedagogical content knowledge studies in mathematics education
- Tez No: 970884
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2020–2024 yılları arasında matematik eğitimi alanında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) konusunda yapılmış çalışmaları incelemektir. Araştırmada sistematik literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. ULAKBİM, ScienceDirect, Wiley Online Library, Taylor & Francis, Springer Link ve Web of Science veri tabanları incelenmiş; toplamda 74 çalışma belirlenerek araştırma kapsamına alınmıştır. Elde edilen çalışmalar; yayınlandıkları yıllar, araştırma türleri, örneklem grupları ve büyüklükleri, kullanılan veri toplama araçları, bilişsel ve duyuşsal alan temaları ile matematik alt alanları açısından analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en fazla çalışmanın 2024 yılında yayımlandığı; çalışmaların büyük ölçüde makale türünde olduğu ve nicel yöntemlerin daha yaygın olarak tercih edildiği görülmüştür. Örneklem grubu olarak en çok matematik öğretmenlerinin tercih edildiği; örneklem büyüklüğü bakımından ise 0–100 aralığındaki küçük grupların öne çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca, veri toplama aracı olarak en sık anket ve ölçeklerin kullanıldığı; bilişsel alan temalarının, duyuşsal alanlara kıyasla daha fazla incelendiği saptanmıştır. Bilişsel alanda ağırlıklı olarak bilgi düzeyine, duyuşsal alanda ise tutum temalarına odaklanıldığı görülmüştür. Matematiksel içerik açısından ise çalışmaların büyük ölçüde geometri alt alanında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, matematik eğitimi alanında TPAB konusuna yönelik uluslararası veri tabanlarındaki eğilimleri ortaya koyarak, mevcut araştırma boşluklarını belirlemesi açısından literatüre önemli katkılar sağlaması beklenmektedir. Ayrıca, benzer konularda araştırma yapmayı planlayan araştırmacılar için kapsamlı ve bütüncül bir değerlendirme sunması bakımından yol gösterici nitelikte olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the research conducted between 2020 and 2024 in the field of mathematics education regarding Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). A systematic literature review method was employed. A total of 74 studies were identified through a search of databases including ULAKBİM, ScienceDirect, Wiley Online Library, Taylor & Francis, Springer Link, and Web of Science, and were included in the study. The selected studies were analyzed based on their publication year, research type, sample group and size, data collection tools, cognitive and affective domain themes, and mathematics subfields. The findings indicate that the majority of studies were published in 2024, with a strong preference for quantitative research methods and journal articles. Mathematics teachers were the most commonly studied sample group, and small sample sizes (0–100 participants) were frequently used. Questionnaires and scales emerged as the most frequently utilized data collection tools. Cognitive domain themes were addressed more frequently than affective ones, with a particular focus on knowledge in the cognitive domain and attitude in the affective domain. In terms of mathematical content, most studies focused on the subfield of geometry. This study is expected to contribute significantly to the literature by identifying trends in international research on TPACK in mathematics education and by revealing existing research gaps. Furthermore, it is anticipated to serve as a guiding resource for researchers planning to conduct studies on similar topics by providing a comprehensive and holistic overview of the existing literature.