Liselerde sınıf, şube ve zümre öğretmenler kurulu kararlarının incelenmesi
An examination of decisions of grade, branch and course group teachers' board in high schools
- Tez No: 970917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BADAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, devlet liselerinde ve özel liselerde sınıf, şube ve zümre öğretmenler kurullarında alınan kararların kapsamlarını incelemek ve kurulların karar alma süreçlerinin işleyişi konusunda kurullarda yer alan yönetici ve öğretmenlerin görüşlerinin neler olduğunu saptamaktır. Çalışma nitel araştırma modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İzmir ili merkez ilçelerinden Bornova, Buca ve Konak'ta bulunan 5 devlet lisesinde ve 1 özel lisedeki 20 kurul başkanı ve 25 kurul üyesinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan doküman inceleme formu, kişisel bilgi formu ve görüşme formu kullanılmıştır. Kurulların karar tutanaklarından elde edilen verilerin analizi için doküman analizi, katılımcı görüşlerinden elde edilen verilerin analizi içinde içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde veriler kodlanarak sınıflandırılmış, sınıflandırılan kodlara göre temalar tanımlanmış ve tanımlanan temalara göre bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; şube öğretmenler kurullarında ağırlıklı olarak öğrencilerin akademik gelişim, devam-devamsızlık, aile, sağlık, sosyal durumları gibi boyutları içeren öğrenci konularına ilişkin kararlar yer almaktadır. Zümre öğretmenler kurullarında ise ağırlıklı olarak öğretmenlerin hazırladıkları ders planlarına ilişkin kararlar yer almaktadır. Kurul üyelerinin kurul gündeminin belirlenmesinde sınırlı bir role sahip oldukları, gündem konularına ilişkin yeterli hazırlık yapmadıkları, gündeme ilgi duymadıkları ve gündem konularına ilişkin tartışma yapmadıkları ifade edilmiştir. Katılımcı görüşlerine göre özel liselerde kurul üyeleri karar alma süreçlerine daha katılımcı bir yaklaşım sergilemektedirler. Gerek devlet liselerinde gerekse özel liselerde şube ve zümre öğretmenler kurullarında görev yapan üyelerin karar alma sürecinde görüş ve önerilerinin alınması, farklı toplantılarda farklı öğretmenlerin moderatörlük yapmasının özendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of research is to examine scopes of decisions made by grade, branch, and course group teachers' boards in state and private high schools and to determine opinions of administrators and teachers in boards regarding functioning of boards' decision-making processes. The study is designed in qualitative research model. The study group consists of 20 chairmen and 25 members from 5 state and 1 private high schools in Bornova, Buca and Konak, central districts of Izmir, during 2024-2025 academic year. Data collection tools are document review form, personal information form and interview form, developed by researcher. Document analysis was used to analyze data from decision minutes and content analysis was used to analyze data from opinions. The data were categorized through coding, themes were identified accordingly and findings were drawn based on these themes in the analysis. According to results, decisions on branch teachers' boards predominantly concern student issues, such as academic development, attendance, family, health and social situations. Course group teachers' boards mainly address decisions regarding teachers' lesson plans. Members play a limited role in setting the agenda, do not show adequately preparation and interest, and do not adequately participate in agenda discussions. Participants' opinions indicate that private high school members adopt more participatory approach to decision-making process. It is recommended that opinions and suggestions of members in branch and course group teachers' boards be sought during decision-making process, and that different teachers be encouraged to moderate different meetings.