12-ton müziği için pure data tabanlı jeneratif nesne kitaplığı tasarımı
A pure data based generative object library design for 12-tone music
- Tez No: 970923
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA EDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, on iki ton müziği kompozisyonu yaratım sürecinde bestecilere yardımcı olacak araçları (nesneleri) içeren bir yazılım kitaplığı tasarlamayı amaçlamaktadır. Bu kitaplık, açık kaynaklı bir görsel programlama dili olan Pure Data (Pd) ortamında geliştirilmiştir. Geliştirilen nesneler, on iki ton müziğine özgü dizilerin seslendirilmesini, jeneratif bir sistem ile etkileşimli kullanılmasını mümkün kılacak şekilde ve sonuçların MIDI formatına aktarılmasını mümkün kılacak şekilde tasarlanmıştır. Böylelikle bestecilere hem yaratıcı süreçte hem de teknik uygulamada esneklik ve üretkenlik kazandırılması hedeflenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, jeneratif sanat kavramsal olarak incelenmiş, tarihsel gelişim süreci, üretim ve yaklaşım tarzları incelenerek kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Jeneratif sanatın, belirli kurallar veya algoritmalar aracılığıyla kendi kendine üretim yapabilen sistemler geliştirmeyi esas alması nedeniyle, bu tür sanat eserlerinde kullanılan jeneratif sistemler de araştırılmış ve incelenmiştir. Aynı zamanda jeneratif müzik kavramı da araştırılmış ve tarihsel örnekler üzerinden açıklanmıştır. İlk bölümün ikinci kısmında ise Arnold Schoenberg tarafından geliştirilen on iki ton müziği incelenmiş ve elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Bu sistemin temel ilkeleri, dizilerin oluşturulması, dönüşüm teknikleri (prime, inversion, retrograde, vb.) ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bu bilgiler, sonraki bölümlerde geliştirilecek Pure Data nesneleri için teorik bir temel oluşturmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise Pure Data ortamında hedeflenen amaçlara uygun olarak somut nesne tasarımları oluşturulmuş, tasarlanan nesneler ve çalışma yöntemleri açıklanmıştır. Sonuç kısmında ise, tasarlanan nesnelerin yardımıyla oluşturulan kompozisyon örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to design a software library consisting of tools (objects) intended to assist composers in the creative process of twelve-tone music composition. The library has been developed within the Pure Data (Pd) environment, an open-source visual programming language. The designed objects are intended to enable the playback of twelve-tone rows, their interactive use within a generative system, and the conversion of the resulting data into MIDI format. In this way, the project aims to provide composers with both creative flexibility and technical productivity. In the first part of the study, the concept of generative art is examined, with its historical development, production methods, and artistic approaches thoroughly analyzed. Since generative art is based on the development of systems that can autonomously produce output through defined rules or algorithms, the generative systems used in such artworks have also been explored and analyzed. Additionally, the concept of generative music has been investigated and explained through historical examples. In the second section of this chapter, twelve-tone music, developed by Arnold Schoenberg, has been examined, and the findings have been presented. The fundamental principles of this system, including the construction of tone rows and transformation techniques (such as prime, inversion, retrograde, etc.), have been studied in detail. These theoretical insights have formed the foundation for the Pure Data objects developed in the following chapters. In the final part of the thesis, concrete object designs suitable for the intended purposeshave been created within the Pure Data environment, and the designed objects and their working methods are explained. In the conclusion section, examples of compositions created using these objects are presented.