A critical public archaeology approach to Sagalassos and Ağlasun
Sagalassos ve Ağlasun'a kritik toplum arkeolojisi yaklaşımı
- Tez No: 970942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PETER TALLOEN, DR. IŞILAY GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
1990 yılında başlayan Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi (Burdur, Türkiye), modern Ağlasun ilçesi ve halkıyla her zaman yakından ilişkili olmuştur. 2000'li yılların ilk on yılından itibaren, arkeoloji içindeki değişen paradigmalar ve ortaya çıkan“Arkeoloji kime hizmet eder?”,“Bir arkeolojik alanla ilgili konularda karar verme yetkisi kimdedir?”ve“Arkeologların genel halka karşı sorumlulukları olmalı mıdır?”gibi sorular doğrultusunda Proje yeni yaklaşımlar benimsemiştir. Bu doğrultuda, Sagalassos ve Ağlasun'da arkeoloji ile insanlar arasındaki ilişkiyi düzenlemek ve iyileştirmek amacıyla çeşitli toplum arkeolojisi araştırmaları ve girişimleri tasarlanmış, geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu tezde, Sagalassos ve Ağlasun'daki arkeoloji-insan ilişkisi ile Proje tarafından yürütülen söz konusu araştırmalar ve girişimler eleştirel toplum arkeolojisi yaklaşımıyla incelenecektir. Bu girişimlerin süreci ve sonuçları üzerinde ekonomik, politik ve sosyal faktörlerin nasıl etkili olduğu; 2024 kazı sezonunda Ağlasunlularla ve 2025'in başlarında kamu kurumları temsilcileriyle gerçekleştirdiğim görüşmelerin tematik analizleri ışığında değerlendirilecektir. Son olarak, bu araştırma gibi takip araştırmalarının gelecekteki arkeoloji projelerinin tasarımına nasıl rehberlik edebileceğini tartışacağım.
Özet (Çeviri)
Since its inception in 1990, the Sagalassos Archaeological Research Project (Burdur, Türkiye) has been closely connected with the modern district of Ağlasun and its people. The Project adopted new considerations since the first decade of the 2000s in line with the changing paradigms within archaeology and emerging questions, such as to whom archaeology serves, who has the decisive power in issues regarding an archaeological site, and whether archaeologists should have responsibilities towards the general public. Thus, several public archaeological research and initiatives were designed, developed, and implemented at Sagalassos and Ağlasun to organize and facilitate the relationship between archaeology and people. In this thesis, the relationship between archaeology and people in Sagalassos and Ağlasun, and these research and initiatives undertaken by the Project will be examined with a critical public archaeology. How economic, political, and social factors impacted the process and aftermath of these initiatives will be scrutinized in light of the thematic analysis of the interviews I conducted with people from Ağlasun in the 2024 excavation season, and with governmental actors in early 2025. Finally, I will discuss how such a follow-up research can be of guidance to future archaeological project design.