Farklı metal içeren katalizörlerin sodyum borhidrürün metanolizinden hidrojen üretiminde kullanılması
The use of different metal containing catalysts in hydrogen production from methanolysis of sodium boronhydride
- Tez No: 970941
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURGUN, DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sodyum borhidrürün (NaBH₄) metanoliz tepkimesinden hidrojen üretimi amacıyla Cu ve Co kompleksleri ile desteklenmiş SiO₂ ve Al₂O₃ esaslı çeşitli heterojen katalizörler sentezlenmiş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, Cu-Al₂O₃ (%1) katalizörü 60 °C sıcaklıkta 3601 ml/dk·g hidrojen üretim hızı ile en yüksek katalitik aktiviteyi göstermiştir. Bu katalizör için hesaplanan aktivasyon enerjisi 18,35 kJ/mol olarak bulunmuştur. Öte yandan, Co-Al₂O₃ (%4) katalizörü ise 60 °C sıcaklıkta 4480 ml/dk·g üretim hızı ve 20,48 kJ/mol aktivasyon enerjisi ile yüksek verim sunmuştur. Ayrıca her iki katalizörün yeniden kullanılabilirliği beş döngü boyunca test edilmiş ve performansının düştüğü görülmüştür. Sonuçlar, Cu ve Co kompleks katkılı katalizörlerin düşük sıcaklıkta, yüksek verimli ve sürdürülebilir hidrojen üretimi için umut vadeden adaylar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of heterogeneous catalysts were synthesized using Cu and Co complexes supported on SiO₂ and Al₂O₃, and their catalytic performances were systematically investigated for hydrogen production via methanolysis of sodium borohydride (NaBH₄). Experimental results revealed that the Cu-Al₂O₃ (1%) catalyst exhibited the highest catalytic activity with a hydrogen generation rate of 3601 mL/min·g at 60 °C, and an activation energy of 18.35 kJ/mol. Similarly, the Co-Al₂O₃ (4%) catalyst achieved an even higher hydrogen generation rate of 4480 mL/min·g and an activation energy of 20.48 kJ/mol under the same conditions. In addition, the reusability of both catalysts was tested for five cycles and it was observed that their performance decreased. These findings indicate that Cu and Co complex-based supported catalysts are promising candidates for efficient, low-temperature, and sustainable hydrogen production.