Fantastik sinemada karakter-mekân analizi: Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri örneği
Character–space analysis in fantasy cinema: The case of The Lord of the Rings: The Rings of Power
- Tez No: 971022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Mimarlık, mekânı merkezine alan bir sanat dalı olarak, mekâna ihtiyaç duyan tüm disiplinlerle doğal bir etkileşim içindedir. Kuşkusuz sinema, bu etkileşimin en belirgin biçimde gözlemlendiği alanlardan bir tanesidir. Eserin türü ve anlatısına göre mimarlık, kimi zaman mevcut mekân olarak kullanılan yapılar aracılığıyla, kimi zaman ise kurgusal mekânların tasarım sürecine sağladığı katkılarla sinema sanatında önemli bir rol üstlenmektedir. Bu doğrultuda, mimarlık disiplininde yürütülen çalışmada, kurgusal mekânların en yoğun biçimde kullanıldığı türlerden biri olan fantastik sinema üzerinden karakter-mekân analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi olarak, J.R.R. Tolkien'in eserlerinden uyarlanan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi seçilmiş; yayımlanmış birinci ve ikinci sezonu incelenmiştir. Karakter analizi kapsamında elf, cüce, hobbit, insan ve ork ırkları tercih edilmiştir. Bu ırkların karakter analizi, J.R.R. Tolkien'in eserleri ile bu eserlere dayalı ikincil kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Mekân analizleri ise, seçilen karakterlere ait mekânların ekran görüntüleri alınarak, literatürde tanımlanan mekânsal algı parametreleri doğrultusunda görüntüsel göstergebilim yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinde karakter–mekân bütünlüğü incelenmiş ve mekân tasarımına etki eden karakter özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulguların, kurgusal mekân tasarımı yapan tasarımcılara altlık oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Architecture, as an art form centered on space, naturally interacts with all disciplines that require space. Undoubtedly, cinema is one of the areas where this interaction is most clearly observed. Depending on the type and narrative of the work, architecture plays an important role in the art of cinema, sometimes through the structures used as existing spaces, and sometimes through its contributions to the design process of fictional spaces. Against this backdrop, the present study, conducted within the field of architecture, undertakes character–space analyses through the lens of fantasy cinema, a genre in which fictional environments are most extensively employed. As the sample of the study, the television series The Lord of the Rings: The Rings of Power, adapted from the works of J.R.R. Tolkien, was selected, and its first and second released seasons were examined. Within the scope of character analysis, the races of Elves, Dwarves, Hobbits, Men, and Orcs were selected. The analysis of these races was carried out on the basis of information derived from Tolkien's works and secondary sources grounded in them. The spatial analyses were conducted by extracting still images of the spaces associated with the selected characters and examining them through a visual–semiotic method in accordance with the spatial perception parameters defined in the literature. As a result, the study examined character–space coherence in The Lord of the Rings: The Rings of Power and identified the character attributes that influenced spatial design. The findings are intended to provide a foundation for designers engaged in the design of fictional spaces.