Öz-şefkat psiko-eğitim programının ergenlerin öz-şefkat ve öznel iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of a self-compassion psycho-education program on adolescents' self-compassion and subjective well-being levels
  1. Tez No: 971075
  2. Yazar: YAHYA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE EPLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin öz-şefkat ve öznel iyi oluş düzeylerini artırmak amacıyla geliştirilen Öz-Şefkat Psiko-eğitim Programının etkililiğini incelemektir. Bu doğrultuda, yarı deneysel desen kullanılmış, deney ve kontrol grupları oluşturulmuş ve her iki gruba ön test, son test ve izleme testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında Kişisel Bilgi Formu, Ergen Öz-Şefkat Ölçeği - Kısa Formu ve Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Sekiz oturumdan oluşan Psiko-eğitim programı sadece deney grubuna uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırma bulgularına göre, deney grubundaki öğrencilerin hem öz-şefkat hem de öznel iyi oluş düzeylerinde son test ve izleme testi ölçümlerine göre anlamlı artışlar görülmüştür. Ayrıca, deney ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, son test ve izleme testi sonuçlarında deney grubu lehine anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim gözlemlenmemiştir. Bulgular, öz-şefkat Psiko-eğitim programının ergen bireylerin psikolojik sağlamlıklarını artırmada etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, ergenlik dönemindeki bireylerin duygusal zorluklarla baş etmede öz-şefkat gibi pozitif psikoloji temelli yaklaşımların önemli bir müdahale aracı olabileceğini göstermekte; okullarda benzer programların yaygınlaştırılmasının öznel iyi oluşu desteklemede katkı sağlayacağını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to rigorously evaluate the efficacy of the Self-Compassion Psycho-Education Program designed to enhance adolescents' self-compassion and subjective well-being. To this end, a quasi-experimental design was employed, involving the assignment of participants to experimental and control groups and the administration of pre-test, post-test, and follow-up assessments across both groups. The data collection instruments comprised the Personal Information Form, the Adolescent Self-Compassion Scale – Short Form, and the Adolescent Subjective Well-Being Scale. The eight-session psycho-education intervention was delivered exclusively to the experimental group, whereas the control group received no form of intervention. Empirical findings demonstrated statistically significant improvements in the experimental group's levels of self-compassion and subjective well-being, as evidenced by both post-test and follow-up measurements. Moreover, intergroup comparisons revealed significant differences favoring the experimental group at post-test and follow-up, indicating the sustained impact of the intervention. In contrast, no statistically significant changes were observed within the control group across the measurement periods. Collectively, the findings underscore the effectiveness of the Self-Compassion Psycho-Education Program in fostering psychological resilience among adolescents. The results further highlight that self-compassion, as a central construct within the positive psychology framework, constitutes a promising intervention target for mitigating emotional distress and bolstering adaptive functioning during adolescence. Additionally, the dissemination and systematic implementation of comparable programs within educational settings may play a substantive role in promoting adolescents' subjective well-being on a broader scale.