Borsalar arası oynaklık yayılımının coğrafi uzaklıkla ilişkisi
The relationship between stock market volatility spillovers and geographical distance
  1. Tez No: 971152
  2. Yazar: BEDRİYE DOĞRUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Ekonometri, Ekonomi, Finance, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal piyasalarda volatilite, yatırımcılar için en önemli risk göstergelerinden biridir. Volatilite, bir varlığın fiyatlarındaki dalgalanma ile ölçülür ve yatırımcılar, volatiliteyi daha iyi anlayarak risk yönetimi stratejileri geliştirmeyi amaçlar. Özellikle küreselleşen dünyada, volatilite sadece bir piyasada değil, diğer piyasalarda da etkileşim yaratmaktadır. Bu etkileşim, volatilite yayılımı olarak bilinir ve bir piyasanın yaşadığı volatilite şoklarının diğer piyasalara nasıl yayıldığını gösterir. Ancak, bu yayılımın coğrafi mesafe ile nasıl ilişkilendiği konusunda sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada borsalar arasındaki volatilite yayılımı ve coğrafi uzaklığın volatilite yayılımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı farklı coğrafi bölgelerde yer alan 18 ülkenin borsa endeksleri arasındaki volatilite etkileşiminin incelemek ve coğrafi uzaklığın bu ilişkideki etkisini test etmektir. Çalışmada 05 Ocak 2004 – 04 Nisan 2024 dönemine 5 iş günü olarak hisse senedi endeks verileri kullanılmıştır. Öncelikle serilerin durağanlıkları ADF, PP ve KPSS testleri ile analiz edilmiştir. Ardından ülkeler arasındaki kısa vadeli ve kalıcı şokları belirlemek amacıyla VAR ortalama denklemi ile birlikte Diagonal BEKK-GARCH(1,1) modeli uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki oynaklık yayılımının asimetrik oldupu ve coğrafi uzaklığın volatilite şoklarını arttırdığını göstermektedir. Bulgular, yatırımcı davranışlarının ve bilgi akışının coğrafi faktörlerden etkilendiğini ortaya koyarak portföy yönetimi ve risk yönetimi açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır. Bu sonuçlar hem politika yapıcılar hem de yatırımcılar için coğrafi uzaklığın dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Volatility in financial markets is one of the most important indicators of risk for investors. It is measured by fluctuations in the price of an asset, and investors aim to develop risk management strategies by gaining a better understanding of volatility. In today's globalized world, volatility does not only occur within a single market but also creates interactions across other markets. This interaction, known as volatility spillover, reflects how volatility shocks in one market are transmitted to others. However, there is a limited body of research examining how this transmission is related to geographical distance. This study investigates volatility spillovers across stock markets and the effect of geographical distance on these spillovers. The primary objective is to analyze volatility interactions among the stock indices of 18 countries located in different geographical regions and to test the role of distance in these relationships. The dataset consists of stock index returns with a five-day frequency covering the period from January 5, 2004, to April 4, 2024. First, the stationarity of the series is tested using ADF, PP, and KPSS methods. Then, in order to capture short-term and persistent shocks across countries, the Diagonal BEKK-GARCH(1,1) model is estimated together with a VAR mean equation. The results indicate that volatility spillovers are asymmetric between developed and emerging markets, and that geographical distance amplifies volatility shocks. The findings highlight that investor behavior and information flows are influenced by geographical factors, offering significant implications for portfolio management and risk management. Overall, these results demonstrate that geographical distance is an important factor that should be considered both by policymakers and investors.