Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların günlük yaşam becerilerinin gelişiminde aile eğitiminin rolü
The role of family education in developing daily life skills in children with Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 971221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocukların günlük yaşam becerilerinin gelişiminde etkili aile eğitiminin rolünü analiz etmek ve değerlendirmektir. Araştırma, ebeveynlerin çocuklarını eğitmeleri ve becerilerini geliştirmeleri sürecini, iletişim ve bağımsızlık becerileri (yeme, giyinme ve banyo yapma) gibi belirli yeteneklere odaklanarak inceleyecektir. Bu çalışma, çocukların yeni beceriler kazanmaları veya mevcut becerilerini geliştirmeleri ve bu becerileri genelleştirme sürecinde ne kadar zaman gerektiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ailelerin karşılaştığı engeller ve motivasyon faktörleri incelenecek ve aile eğitiminin otistik çocukların gelişimindeki etkisi belirlenecektir. Araştırma, aile eğitiminin, OSB'li çocukların büyümesi, özgüven kazanması ve topluma entegrasyonunda önemli bir rol oynadığını, ailelerin sağladığı duygusal desteğin ise bu çocukların gelişimi için kritik bir araç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze and evaluate the role of effective family education in the development of daily living skills in children with autism spectrum disorder (ASD). The research will examine the process by which parents educate and develop their children's skills, with a focus on specific abilities such as communication and independence skills (eating, dressing, and bathing). This study seeks to determine the time required for children to acquire new skills or improve existing ones and generalize these skills. Additionally, it will investigate the barriers and motivational factors encountered by families and identify the impact of family education on the development of children with autism. The study emphasizes the significant role of family education in supporting the growth, self-confidence, and societal integration of children with ASD, highlighting the emotional support provided by families as a crucial tool for their development.