Çok bant bolometrik düzeltme yöntemi ile bulunan yıldız yarıçaplarının klasik açık küme çalışmalarıyla bulunan değerleri ile karşılaştırılması
Comparison of stellar radii found by multi-bant bolometric correction method with the values found by classical open cluster studies
- Tez No: 971232
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN BAKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bir gaz ve toz bulutundan oluşan benzer kimyasal bileşime ve yaşa sahip homojen yıldız grupları olduğundan kümeler, yıldız oluşumu ve evrimi üzerine yapılan çalışmalar için ideal laboratuvarlardır. Açık kümeler Samanyolu'nun yapısının araştırılması, Samanyolu'ndaki yıldız popülasyonları, yıldız oluşum dinamikleri, tekli ve çoklu yıldız evrimlerini incelemek adına önemlidir. Açık küme gözlemlerinden elde edilen astrofizik parametrelerinin duyarlı ve iyi bilinen yöntemlerle belirlenmesi, yıldız oluşumu ve evrimi modellerinin tutarlı ve hassas hale gelmesinde önemlidir. Açık kümeye üye yıldızların fotometrik ve astrometrik verilerinden oluşturulan renk-parlaklık diyagramları kullanılarak açık kümedeki yıldızların mutlak parlaklıkları belirlenmektedir. Yıldızların renkleri de bilindiği için Bolometrik parlaklıklarına geçilebilmektedir. Bolometrik parlaklıktan ışıtmaya ve yarıçapa geçilebilir. Bu tez çalışmasında, açık kümenin renk-parlaklık diyagramını elde etmeden, açık kümedeki yıldızların Spectral Enerji Dağılımı (SED) analizleri yapılarak yarıçaplarının elde edilmesi amaçlanmaktadır. Çok bant bolometrik düzeltme yöntemi olarak adlandırdığımız bu yöntem, literatürde renk-parlaklık diyagramı elde edilmiş bir açık kümeye uygulanmıştır. Bu tez çalışmasında seçilen NGC 6819 açık kümesinin yıldızlarını kullanarak bu iki farklı yöntemle belirlenen yıldız yarıçapları karşılaştırılmıştır. Kullanılan bu yöntem literatürdeki klasik yöntemlerden daha duyarlı yıldız yarıçaplarının belirlenmesini sağlamıştır. Böylece açık kümeler
Özet (Çeviri)
Clusters are ideal laboratories for studies on star formation and evolution, as they are homogeneous groups of stars with similar chemical composition and age, formed from a cloud of gas and dust. Open clusters are important for studying the structure of the Milky Way, stellar populations in the Milky Way, star formation dynamics, and single and multiple star evolution. Determining the astrophysical parameters obtained from open cluster observations using sensitive and well-established methods is crucial for creating consistent and precise models of star formation and evolution. The absolute brightness of the stars in the open cluster is determined using colour-magnitude diagrams generated from photometric and astrometric data of the stars in the open cluster. Since the colours of the stars are also known, it is possible to proceed to their bolometric brightness. It is possible to proceed from bolometric brightness to luminosity and radius. In this thesis, it is aimed to obtain the radii by performing Spectral Energy Distribution (SED) analyses of the stars in the open cluster without obtaining the colour-magnitude diagram of the open cluster. This method, which we call the multi-bant bolometric correction method, was applied to an open cluster whose colour-magnitude diagram was obtained in the literature. In this thesis, the radii of the stars determined by these two different methods were compared using the stars of the selected NGC 6819 open cluster. This method used provided a more sensitive determination of star radii than the classical methods in the literature. Thus, a new method was developed for open clusters.