The impact of educational services on international students satisfaction. A study of international students in turkish universities
  1. Tez No: 971299
  2. Yazar: IMANE EL AIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OJONUGWA USMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim hizmetleri, özellikle yeni bir eğitim ortamına uyum sağlaması gereken uluslararası öğrenciler için öğrencilerin memnuniyeti ve eğitim deneyimi açısından önemli hale gelmiştir. Çalışma, eğitim hizmetlerinin kalitesinin uluslararası öğrencilerin memnuniyetini nasıl etkilediğini anlamadaki boşluğu doldurmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmanın birincil amacı, İstanbul'daki Türk üniversitelerinde eğitim hizmetlerinin uluslararası öğrencilerin memnuniyeti üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, 177 katılımcıdan etkili bir şekilde veri toplayan çevrimiçi bir anket kullanmıştır. Ampirik sonuçlar, eğitim hizmetleri, üniversite imajı, teknolojik yenilik ve öğrenci memnuniyeti arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Bulgular, hizmet kalitesinin, üniversite imajının ve teknolojik yeniliğin öğrenci memnuniyetini artırdığını ve uzun vadeli idari tatmini sağlamaya yardımcı olduğunu, yükseköğretim liderlerine sürdürülebilir kalkınmayı başarmaları için rehberlik sağladığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
Educational services have become crucial to students' satisfaction and educational experience, especially for international students who need to adjust to a new educational environment. The study fills the gap in understanding how the quality of educational services impacts international students' satisfaction. To this end, the primary objective of this study is to assess the impact of educational services on international students' satisfaction in Turkish universities in Istanbul. The research used an online survey, which effectively collected data from 177 participants. The empirical results suggested a positive correlation between educational services, university image, technological innovation, and students' satisfaction. The findings indicate that service quality, university image and technological innovation increase students' satisfaction and help ensure long-term administrative fulfillment, providing guidelines for higher education leaders to achieve sustainable development.