Rekombinant MrkD proteininin fibroblast hücresine ve kolajene adezyondaki rolünün belirlenmesi
Determination of the role of recombinant MrkD protein in adhesion to fibroblast cells and collagen
  1. Tez No: 971300
  2. Yazar: ASYA GÜLİSTAN ORBAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Microbiology, Biotechnology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tezde, rekombinant olarak üretilen MrkD proteininin insan fibroblast hücreleri ve kolajenle olan etkileşimi moleküler düzeyde incelenmiş, bu proteinin potansiyel terapötik hedef olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Rekombinant DNA teknolojisi ile K. pneumoniae'nin mrkD geninin çoğaltılması için primerler tasarlanmış ve çoğaltılan gen pET30a(+) ekpresyon vektörüne klonlanmıştır ardından E. coli BL21 hücrelerine transforme edilmiştir. MrkD proteini IMAC yöntemi ile saflaştırılmış, fibroblast hücre hattına karşı sitotoksitesi ve K. pneumoniae'nin hücreye bağlanabilme potansiyelindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca MrkD proteininin Tip V kolajen ile olan etkileşim değerleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Saflaştırılan MrkD proteininin boyu 40.8 kDa olarak hesaplanmıştır. MrkD proteinin tip V kolajen ile etkileşim gösterdiği ELISA yöntemi ile doğrulanmıştır. Proteinin BJ fibroblast hücrelerine dair herhangi bir sitotoksik etkisinin olmadığı Wst-1 yöntemi ile belirlenmiştir. MrkD proteini K. pneumoniae'nin Bj hücrelerine bağlanma potansiyelini yaklaşık 0,85 log azaltmıştır. Sonuç: Bu çalışma kapsamında, BJ insan fibroblast hücreleriyle MrkD proteini arasında gerçekleşen etkileşim ilk kez deneysel olarak ortaya konmuş ve protein yapısının sitotoksik potansiyeli doğrudan analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçların, MrkD proteininin kolajenle ilişkisini açıklığa kavuşturması ve tedavi hedefi olabilecek yapılar için yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to investigate, at the molecular level, the interaction of recombinant MrkD protein with human fibroblast cells and type V collagen, and to evaluate its potential as a therapeutic target. Material and Methot: The mrkD gene from K. pneumoniae was amplified using specifically designed primers and cloned into the pET30a(+) expression vector, followed by transformation into E. coli BL21 cells. The recombinant MrkD protein was purified using IMAC. Its cytotoxicity on BJ human fibroblast cells was assessed via the WST-1 assay, and its impact on bacterial adhesion capacity was determined. In addition, ELISA assays were employed to evaluate the interaction between MrkD and type V collagen. Results: The molecular weight of the purified recombinant MrkD protein was determined to be approximately 40.8 kDa. ELISA analyses confirmed the specific interaction between MrkD and type V collagen. WST-1 assay results indicated that MrkD exhibited no cytotoxic effects on BJ fibroblast cells. Furthermore, the presence of recombinant MrkD protein was associated with a reduction of approximately 0.85 log in the adhesion of K. pneumoniae to fibroblast cells. Conclusion: This study provides the first experimental evidence demonstrating the specific interaction between recombinant MrkD protein and human fibroblast cells. It also directly evaluates the cytotoxic potential of MrkD. The findings offer new insights into the collagen-binding capacity of this adhesin and suggest that MrkD may serve as a promising target for anti-adhesion therapeutic strategies against K. pneumoniae infections.