Türk edebiyatında merkez-taşra ilişkileri odağında Adana (1923-1960)
Adana in the context of center-periphery relations in Turkish literature (1923–1960)
  1. Tez No: 971481
  2. Yazar: MURAT BAYCANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
“Türk Edebiyatında Merkez-Taşra İlişkileri Odağında Adana (1923–1960)”başlıklı bu doktora tezinde Cumhuriyet'in ilk yıllarından 1960'a dek uzanan süreçte Adana'nın edebî varlığı, merkez-taşra ilişkileri yönünden ele alınmış, merkez-taşra ilişkisinin Türk edebiyatındaki yansımaları; sanatçılar, dönemsel koşullar ve kültürel temsiller çerçevesinde disiplinler arası bir yaklaşımla incelenmiştir. İsmail Habip Sevük, Abidin Dino, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal'in yaşamları, Adana ile kurdukları tarihsel ve kültürel bağlar ile edebî üretimleri temel alınarak yapılandırılmıştır. Sevük'ün Maarif Mıntıkası Mecmuası etrafında şekillenen yazıları ve çalışmaları, Dino'nun Adana'da kaleme aldığı gazete yazıları, Verese/Kel, Sinan, Su Destanı gibi çalışmaları, Orhan Kemal'in Bereketli Topraklar Üzerinde, Murtaza ve Hanımın Çiftliği gibi romanları ile Yaşar Kemal'in İnce Memed ve Teneke başta olmak üzere eserleri bu bağlamda değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemine dayanan çalışmada, metin merkezli çözümleme tekniği kullanılmış; edebiyat sosyolojisi, mekân kuramı ve kültürel çalışmalar gibi alanlardan yararlanılmıştır. Sevük'ün Maarif Eminliği sürecindeki kültürel faaliyetleri, Dino'nun sürgün döneminde Adana'daki sanatsal üretimi, Orhan Kemal'in toplumsal dönüşümleri ele alan romanları ve Yaşar Kemal'in klasik merkez-taşra değerlendirmelerinin ötesine geçen anlatısı değerlendirilmiştir. Çalışma süresince merkez ve taşra arasındaki ilişkinin tarihsel, ideolojik ve kültürel düzlemlerde nasıl biçimlendiği analiz edilmiştir. Türk edebiyatında merkez-taşra ilişkisi, sabit ve tek yönlü bir yapıdan ziyade; coğrafi, ekonomik, tarihsel ve sosyolojik koşulların etkisiyle sürekli değişen, dinamik bir süreç olarak şekillenmektedir. Bu yönüyle çalışma, Adana'nın edebî görünürlüğü üzerinden merkez-taşra ilişkilerine dair çok yönlü bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation, titled“Adana in The Context of Center-Periphery Relations in Turkish Litereture (1923–1960),”examines the literary presence of Adana from the early years of the Republic until 1960 within the framework of center–periphery relations. The reflections of this dynamic in Turkish literature are analyzed through artists, historical conditions, and cultural representations with an interdisciplinary approach. The lives, literary productions, and cultural ties of İsmail Habip Sevük, Abidin Dino, Orhan Kemal, and Yaşar Kemal with Adana form the core of this study. Sevük's writings and activities shaped around Maarif Mıntıkası Mecmuası, Dino's newspaper articles and works such as Verese/Kel, Sinan, and Su Destanı, Orhan Kemal's novels Bereketli Topraklar Üzerinde, Murtaza, Hanımın Çiftliği, and Yaşar Kemal's İnce Memed, Teneke and other works are discussed in this context. Based on qualitative research methods, the study employs text-centered analysis, drawing from sociology of literature, spatial theory, and cultural studies. It evaluates Sevük's cultural activities during his tenure as Maarif Emini, Dino's artistic production during his exile in Adana, Orhan Kemal's novels addressing social transformations, and Yaşar Kemal's narratives that transcend classical center–periphery approaches. Throughout the research, the historical, ideological, and cultural dimensions of the center–periphery relationship have been analyzed. The study concludes that the center–periphery relation in Turkish literature is not a fixed and one-dimensional structure but a dynamic process shaped by geographical, economic, historical, and sociological conditions. In this regard, the dissertation offers a multifaceted evaluation of center–periphery dynamics through the literary visibility of Adana.